Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Dąb pamięci wzrasta w Nowym Korczynie

Dodał: administrator Data: 2021-04-12 11:53:02 (czytane: 287)

W przededniu 81. Rocznicy Zbrodni Katyńskiej i 11. Rocznicy Katastrofy Smoleńskiej władze Miasta i Gminy w Nowym Korczynie, uhonorowały śmierć bohaterów poległych za naszą Ojczyznę.

W skromnej uroczystości ze względu na czas pandemii i zaostrzone restrykcje sanitarne, udział wzięli: przewodnicząca Rady Miasta – Kazimiera Gołdyn, burmistrz – Paweł Zagaja, wiceburmistrz – Piotr Strach, dyrektorka Biblioteki i Centrum Kultury – Mariola Lotko, przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej – Ligia Płonka. Nie zabrakło proboszcza Parafii p. w. Św. Trójcy w Nowym Korczynie – ks. Pawła Majewskiego.
W ciszy i skupieniu zebrani złożyli wiązankę biało- czerwonych kwiatów i zapalili znicze pod tablicą pamiątkową. Ks. proboszcz odmówił modlitwę za pomordowanych oraz symbolicznie poświęcił ziemię, w której polegli.
Warto wspomnieć, że na cmentarzu przykościelnym, w 71. Rocznicę Zbrodni Katyńskiej, 10 kwietnia 2011 r., dla uhonorowania pamięci ppor. Wojska Polskiego – Ludwika Borka – posadzono dąb pamięci.
Uroczystości sprzed 10 lat miały podniosły charakter, a wzięły w nich udział ówczesne władze samorządowe, rodzina Ludwika Borka – córka Teresa Łuczka, wnuk Tomasz Łuczka i wnuczka Katarzyna Masłowska, a także przedstawiciele różnych organizacji społecznych, parafianie i mieszkańcy Nowego Korczyna.
Ppor. Rezerwy Ludwik Borek - s. Tomasza i Katarzyny z Szymczyków - urodził się w Kawęczynie 7 września 1913 r. Był absolwentem seminarium nauczycielskiego w Jędrzejowie (1934 r.) i dywizyjnego kursu pchor. rez. w 4 pułku piechoty Legionów (1935 r.). Był żonaty z Władysławą z Mikulskich. Mieszkał w Skarżysku – Kamiennej. Przed wojną przydzielony został do kompanii odwodowej baonu KOP ,,Ostróg” na stanowisku dowódcy II plutonu.
Ppor. Ludwik Borek, oficer wojskowy, wykształcony nauczyciel był ofiarą zbrodni katyńskiej, przeciwko ludzkości, pokojowi, komunistycznej, ludobójczej, popełnionej przez NKWD. Zamordowany został strzałem w głowę w Katyniu w 1940. Żył lat 26. Miejsce spoczynku – Katyń.
W 1940 r. wiosną rozstrzelano 21768 obywateli Polski, ponad 10 tys. oficerów wojska polskiego i Policji Państwowej. Egzekucji ofiar, uznanych za „wrogów władzy sowieckiej” NKWD dokonywało poprzez strzał w tył głowy, z broni krótkiej.
Cześć pamięci wszystkim Polakom poległym pod Katyniem i w innych częściach świata, w obronie naszej Ojczyzny.

Ligia Płonka
Punkt Informacji Turystycznej w Nowym Korczynie

katyn1.jpg

 

katyn2.jpg


Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ostrzeżenie meteorologiczne obowiązujące w dniu 26.04.2021 r.

IMGW-PIB Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie prognozuje spadek temp. przy gruncie do - 5 stopni C....