Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Za nami wyjątkowe, historyczne dożynki w Nowym Korczynie

Dodał: a.nowak Data: 2019-08-29 15:02:35 (czytane: 1385)

W niedzielę 18 sierpnia 2019 r. rolnicy z gminy Nowy Korczyn podczas Dożynek Gminnych zorganizowanych w Nowym Korczynie dziękowali Bogu za pomyślność tegorocznych plonów.

Święto plonów rozpoczęła msza św. dziękczynna w intencji rolników i osób pracujących na roli odprawiona w miejscowym kościele pw. Św. Trójcy, którą celebrował ksiądz proboszcz Paweł Majewski w asyście księży z parafii z terenu gminy Nowy Korczyn: ks. Dziekana Marka Małczęcia, ks. Marka Wesołowskiego oraz ks. Sławomira Dalczyńskiego. Następnie barwny korowód przeszedł na muszlę koncertową, gdzie odbyła się część obrzędowa. Tam Paweł Zagaja – burmistrz Miasta i Gminy Nowy Korczyn przywitał wszystkich zgromadzonych gości, szczególnie rolników, dziękując im za trud pracy i zebrane plony.

Następnie odebrał piękny bochen chleba wypieczony z tegorocznej mąki, złożony na jego ręce przez Starostów dożynek. W tym roku honory te pełnili Renata Nowak i Zbigniew Jaroszek. Starościna - Renata Nowak mieszka w Nowym Korczynie i wraz z mężem Witoldem prowadzą 15-hektarowe gospodarstwo rolne. Państwo Nowakowie specjalizują się w hodowli bydła mlecznego i opasowego. Uprawiają też warzywa. Mają córkę Dominikę i syna Łukasza, który już pomaga w pracach, a w przyszłości planuje pozostać na gospodarstwie i je modernizować. Natomiast Starosta - Zbigniew Jaroszek z żoną Renatą i synami Oliwierem i Dominikiem mieszkają w miejscowości Podraje, gdzie prowadzą gospodarstwo rolne wielkości ok. 30 ha. Specjalizują się w hodowli trzody chlewnej i uprawie zbóż.
 
W ten piękny, słoneczny dzień do Nowego Korczyna zawitali przedstawiciele władz i lokalnych samorządów, m.in. posłowie Krystian Jarubas i Michał Cieślak, radny sejmiku świętokrzyskiego Maciej Gawin, radna powiatowa Teresa Krupska, która odczytała list od wojewody z życzeniami. Ponadto obecnością swą zaszczycili Artur Radwański – wiceprezes Zarządu Banku Spółdzielczego w  Kielcach, Adam Półtorak dyrektor Oddziału Banku Spółdzielczego w Nowym Korczynie, Przemysław Kaczmarczyk – przewodniczący Świętokrzyskiej Izby Rolniczej, Janusz Gręda – komendant Komisariatu Policji w Solcu Zdroju. Całość imprezy prowadziła Bogumiła Zawada - Dyrektor Miejsko - Gminnego Ośrodka Kultury.
 
Część artystyczna Dożynek Gminnych rozpoczęła się od występu Orkiestry Dętej Jana III Sobieskiego. Później, na pięknie przystrojonej scenie, pojawił się dziecięcy zespół pieśni i tańca „Wianeczek” z Nowego Korczyna, grupa folklorystyczna „Pacanowianie” z Europejskiego Centrum Bajki i zespół „Gabułtowianki” z Gabułtowa.

Nie zabrakło oczywiście konkursów, w tym tego najważniejszego na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Do konkursu przystąpiły delegacje z następujących miejscowości: Badrzychowice, Górnowola, Brzostków, Czarkowy, Grotniki Duże, Podraje-Podzamcze, Sępichów, Strożyska, Błotnowola, Stary Korczyn, Winiary i Nowy Korczyn. Za najpiękniejszy uznano ten przygotowany przez Stowarzyszenie KGW Korczynian nad Nidą z Nowego Korczyna, z kolei drugie miejsce zdobył wieniec przygotowany wspólnie przez sołectwa – Podzamcze i Podraje. Trzecie miejsce zdobyły ex aequo wieńce z  Brzostkowa i Czarków. Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali nagrody pieniężne i pamiątkowe dyplomy.

W trakcie tegorocznych dożynek nie zabrakło oczywiście regionalnych przysmaków, o które zadbały koła gospodyń wiejskich. Smakosze mogli je degustować na stoiskach kół gospodyń wiejskich ze Starego i Nowego Korczyna, Czarków, Górnowoli, Sępichowa, Badrzychowic, Strożysk, Brzostkowa, Łęki oraz Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej.

Tegoroczne, wyjątkowo udane dożynki zakończyła zabawa taneczna z zespołem Top Secret. Mieszkańcy i goście bawili się do późnych godzin nocnych.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wsparli tegoroczny obyczaj, w szczególności następującym podmiotom: Bank Spółdzielczy w Kielcach, „Tranzbed”- Przeniosło Lesław, Auto Serwis Krupski – Katarzyna Stefańska, Mechanika Maszyn – Stefania i Bogdan Broda, GS''SCH'' Wiślica – Prezes Marek Wiązania, Firma Demarol Marek Dziekan, ''Tarkor'' – Władysław Smoleń, "Fasolex" S. Jasiak i S-ka Sp. J., Wytwórnia Maszyn Rolniczych Mariola Wróblewska, Masarnia Kawęczyn – Małgorzata i Mariusz Majczak, firma Flovac Wojciech Kubik.

Dziękujemy paniom z kół gospodyń wiejskich i Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej za przygotowanie stoisk z potrawami regionalnymi, Miejsko - Gminnemu Ośrodkowi Kultury oraz Bibliotece Gminnej za przygotowanie dekoracji sceny, a także delegacjom poszczególnych miejscowości za wykonanie dożynkowych wieńców. 

Zdjęć w galerii: 148

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ostrzeżenie meteorologiczne z dnia 28.08.2019 r

IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega o możliwości wystąpienia burz z gradem....