Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Wycieczka do Krakowa i Tyńca

Dodał: administrator Data: 2019-07-08 14:41:20 (czytane: 835)

W sobotę 15 czerwca 2019 r. ponad pięćdziesięcioosobowa grupa pań, przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich z Błotnowoli, Strożysk, Sępichowa, Starego Korczyna, Czarków oraz stowarzyszeń: Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej i Stowarzyszenia KGW Korczynian nad Nidą udała się na wycieczkę do Krakowa i Tyńca.

Wyjazd zorganizowany został przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie, pod kierownictwem pani dyrektor Bogumiły Zawady i przewodnika z Punktu Informacji Turystycznej – Ligii Płonki. Do sobotniej wyprawy panie zaproszone zostały przez władze samorządowe Urzędu Miasta i Gminy Nowy Korczyn, pod kierunkiem pana burmistrza Pawła Zagai i wiceburmistrza – pana Piotra Stracha, w dowód uznania za wspaniale zorganizowany konkurs Potraw Bożonarodzeniowych i całokształt pracy kobiet na rzecz promocji naszej gminy. W czasie jazdy po Krakowie korczyniankom towarzyszyła pani Małgorzata Nowak, która zachwyciła wszystkich znajomością okolicy i historii królewskiego miasta.
W Krakowie panie przeszły Traktem Królewskim, rozpoczynającym się od placu Matejki, poprzez bramę Floriańską, Rynek Główny oraz ulice Grodzką i Kanoniczą, aż do Zamku Królewskiego na Wawelu. Na placu Matejki zobaczyły pomnik grunwaldzki, Akademię Sztuk Pięknych i kościół p. w. św. Floriana. Przechodząc obok Placu Św. Ducha podziwiały okazały gmach Teatru im. Juliusza Słowackiego. Na Rynku Krakowskim duże wrażenie na przybyłych zrobiły Sukiennice, kościół Mariacki, skąd miały okazję wysłuchać hejnału, pomnik Adama Mickiewicza, wieża dawnego ratusza oraz mnóstwo kawiarenek i restauracji, które kusiły regionalnymi i wykwintnymi przysmakami.
Wstąpiły do zabytkowych kościołów: św. Wojciecha, św. Anny, św. Trójcy, św. Ducha i na koniec do bazyliki św. Franciszka, gdzie modliły się w kaplicy bł. Salomei.
Obiad przygotowany został w restauracji Akademii Muzycznej, na VI piętrze, skąd mogły podziwiać panoramę miasta.
Po południu zwiedziły z przewodnikiem bratem Borysem najstarszy klasztor Opactwa Benedyktynów w Tyńcu. Tu wstępując do kościoła p. w. św. Piotra i św. Pawła miały niecodzienna okazję uczestniczenia w nieszporach, śpiewanych przez braci zakonnych.
W międzyczasie mogły zaopatrzyć się w różne specjały benedyktyńskiej kuchni: wypieki, nalewki. Największym uznaniem cieszyły się lody i zimne napoje, bowiem temperaturaw dniu wyjazdu była iście tropikalna. Ale na szczęście w murach klasztornych i kościelnych można było ochłodzić się przed dalszą podróżą.
Do domu panie powróciły wieczorem z pełnym bagażem wrażeń i nowym spojrzeniem na  magiczny Kraków.

Ligia Płonka
Miejsko Gminny Ośrodek Kultury - PIT Nowy Korczyn


Zdjęć w galerii: 6

Zobacz także

Za co dzieci kochają św. Mikołaja?

Dodane: 2019-12-13 14:06 - Komentarze  (0)  czytane (199)

TAGI:


Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Przypomnienie o zasadach segregacji odpadów na terenie Gminy Nowy Korczyn

Burmistrz Miasta i Gminy Nowy Korczyn przypomina po raz kolejny mieszkańcom gminy, a w szczególności tym, którzy zadeklarowali się do selektywnego...