Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

U króla Maciusia

Dodał: administrator Data: 2019-07-02 14:00:45 (czytane: 249)

Dnia 7 czerwca 2019 roku uczniowie klas czwartych i piątej pod opieką nauczycieli wybrali się do Teatru im. Ludwika Solskiego w Tarnowie na spektakl dla dzieci pt. „Król Maciuś Pierwszy, który został zrealizowany na podstawie powieści Janusza Korczaka.

Mały Maciuś nieoczekiwanie zostaje królem. Kto by nie chciał rządzić krajem, decydować i wydawać poleceń dorosłym? Jednak chłopiec szybko orientuje się, że władza to nie tylko przyjemności i przywileje, że wymaga przede wszystkim odpowiedzialności za innych, uczciwości i odwagi w podejmowaniu trudnych decyzji. Bohater książki Janusza Korczaka, we współczesnej adaptacji Marty Guśniowskiej, przeżył wiele przygód, pokonał rozmaite przeszkody i nauczył się, jak rządzić mądrze i sprawiedliwie, jak dbać o swoich obywateli i być władcą reformatorem.
Wieś Zalipie od dawna słynie z malowanych chat. Zwyczaj ozdabiania wiejskich izb kwiecistymi malunkami wywodzi się z końca XIX wieku, kiedy to mieszkanki wsi zaczęły dekorować wnętrza chałup kwiatami wykonanymi z bibułki, wycinankami i pająkami ze słomy wiszącymi u powały oraz malowanymi na ścianach kwiatami. Malowidła wykonywano także na zewnętrznych ścianach budynków, studniach i płotach. W Zalipiu znajduje się obecnie ok. 20 malowanych domów.
Prace zalipiańskich artystek uczniowie podziwiali m.in. w Zagrodzie Felicji Curyłowej, która jest filią tarnowskiego Muzeum Etnograficznego oraz w Gminnym Ośrodku Kultury „Dom Malarek” w Zalipiu.
Był to udany dzień, pełen wrażeń i radości.

Zdjęć w galerii: 21

Zobacz także

Wyniki i terminarz rozgrywek Ligii Gminnej Gminy Nowy Korczyn 2019

Dodane: 2019-07-10 14:48 - Komentarze  (0)  czytane (340)

TAGI:


Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Zakończenie roku szkolnego w Publicznej Szkole Podstawowej w Nowym Korczynie

Nadszedł długo oczekiwany moment dla wszystkich uczniów. W dniu 19 czerwca 2019 r. oficjalnie zakończył się kolejny rok szkolny....