Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Synagoga historycznym obrazem przeszłości Nowego Korczyna

Dodał: agnieszka Data: 2015-07-27 12:05:12 (czytane: 3648)

Żydowska synagoga jest jednym z zabytków Nowego Korczyna. Została wybudowana w 1659 roku na mocy przywileju króla Polski Jana II Kazimierza z materiałów pozyskanych z rozbiórki zamku królewskiego w Nowym Korczynie.

Na przestrzeni wieków była kilka razy przebudowywana, a w czasie II wojny światowej została doszczętnie zdewastowana. W latach 60-tych Gminna Spółdzielnia ,,Samopomoc Chłopska” użytkowała bóżnicę na magazyn zbożowy. Od tamtej chwili aż  do 2012r  synagoga była w stanie ruiny.

 

nk_synagoga_1.jpg
 

nk_synagoga_2.jpg 

W 2012 r. w wyniku pozyskanych przez gminę środków finansowych od Marszałka Województwa Świętokrzyskiego oraz od Świętokrzyskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków  przeprowadzono prace rozbiórkowe:  pozostałej części dachu, murów do wysokości gzymsu. Wykarczowano  zarośla rosnące  wewnątrz, wykonano wieniec żelbetonowy zespalający filary frontowe ze ścianami, a  mury zostały zabezpieczone daszkiem.

 nk_synagoga_3.jpg

Obecnie wewnątrz budowli w pierwszym  przedsionku zamontowana  została  metalowa bramka, natomiast w drugim przedsionku oraz  głównej sali modlitewnej  wysypany został  kamień rzeczny.

 nk_synagoga_4.jpg

Działka na której znajduje się  synagoga jest własnością gminy Nowy Korczyn, a bóżnica jako zabytek objęta  została ochroną prawną i  wpisana do rejestru zabytków nieruchomych Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

nk_synagoga_5.jpg

Dogodne położenie synagogi w pobliżu przystani kajakowej, powoduje że odwiedzający Nowy Korczyn mogą zobaczyć zabytki znajdujące się na terenie gminy jak również  wypocząć.

nk_synagoga_6.jpg

Wszyscy chętni, lubiący zwiedzać zabytki oraz  zainteresowani   historią Nowego Korczyna mogą skorzystać z usług  przewodnika. Więcej informacji można uzyskać w Punkcie Informacji Turystycznej w Nowym Korczynie  pod numerem telefonu 511-299-988 lub mailowo turystyka@nowykorczyn.pl

/Serwis Informacyjny UG/

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.238.225.8

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Jubileusz 50-lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Sępichowie

W niedzielę 5 lipca 2015 roku Ochotnicza Straż Pożarna w Sępchowie obchodziła jubileusz 50-lecia istnienia jednostki....