Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Święto plonów w Nowym Korczynie

Dodał: administrator Data: 2021-08-31 09:46:11 (czytane: 509)

W niedzielę 22 sierpnia 2021 r. odbyły się tradycyjne Dożynki Gminne w Nowym Korczynie.

Uroczystość z okazji zakończenia zbiorów zbóż, rozpoczęła się mszą św. odprawioną w kościele parafialnym p. w. Św. Trójcy, przez proboszcza– ks. kanonika Pawła Majewskiego.  W czasie eucharystii rolnicy z miejscowości gminy dziękowali za tegoroczne zbiory oraz za chleb wypieczony z zebranego zboża. Poświęcone zostały wieńce dożynkowe. Oprawę liturgiczną zapewniło Stowarzyszenie KGW Korczynian nad Nidą oraz Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej. Mszę św. uświetniła Orkiestra Dęta im. Jana III Sobieskiego oraz gra i śpiew pana Piotra Biesagi z Parafii p. w. św. Mikołaja w Starym Korczynie.
Po uroczystości religijnej nastąpił przemarsz korowodu wieńców dożynkowych w asyście orkiestry, starostów dożynek, ks. proboszcza oraz zastępcy burmistrza na plac festynowy, gdzie przygotowane były liczne atrakcje w postaci wesołego miasteczka, dmuchańców, kramów z ludowymi zabawkami oraz innych niespodzianek dla dzieci.
Doroczne święto plonów zorganizowane zostało przez Burmistrza Miasta i Gminy  oraz Radę Miejską w Nowym Korczynie. W przygotowaniu festynu wzięła udział Biblioteka Centrum Kultury w Nowym Korczynie, Koła Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszenia z terenu miejscowej gminy, Ochotnicza Straż Pożarna z Nowego Korczyna. Licznie przybyli radni, sołtysi, rolnicy, turyści, goście, amatorzy dobrej zabawy.
Ze sceny przywitała wszystkich dyrektor Biblioteki Centrum Kultury – pani Mariola Lotko, która poprowadziła ten żniwny festiwal, a uroczystość oficjalnie rozpoczął wiceburmistrz Nowego Korczyna – pan Piotr Strach. Na scenie pojawili się starostowie dożynek; pan Andrzej Wawrzyk -  rolnik ze wsi Podraje i pani Aneta Salamon - gospodyni ze wsi Czarkowy.
Pan Andrzej Wawrzyk wraz z żoną Ewą prowadzą gospodarstwo rolne w Podrajach. Zajmują się hodowlą trzody chlewnej w cyklu zamkniętym. Interesują się pszczelarstwem, posiadają własna pasiekę. Wychowują dwoje dzieci.
Natomiast pani Aneta Salamon wraz z mężem Pawłem prowadzi gospodarstwo rolne
 o powierzchni 26 ha. Specjalizują się w uprawie ziemniaków wczesnych, fasoli, zbóż, kukurydzy oraz hodowli bydła mięsnego. W pracach na roli wspiera ich dwóch dorosłych synów z rodzinami. Pani Aneta aktywnie działa w miejscowym Kole Gospodyń Wiejskich. Jej pasją jest gotowanie, pieczenie ciasta i uprawianie ogródka przydomowego.
Starostowie na ręce gospodarza gminy przekazali tradycyjny bochen, wypieczony z tegorocznych plonów, z prośbą, aby dzielił sprawiedliwie, tak żeby nikomu nie zabrakło chleba. Zwyczajowo poczęstowali wszystkich przybyłych symboliczną kromką tegorocznego wypieku.
Przed sceną ustawione zostały okazałe wieńce dożynkowe, które dostojnie prezentowały się w sierpniowym słońcu i tworzyły niezwykły klimat tego ludowego święta.
Zgodnie z przyjętym zwyczajem wszystkie sploty żniwne, zgłoszone zostały do konkursu na najpiękniejszy wieniec dożynkowy. A w tym roku swoje wytwory zaprezentowały sołectwa: Nowy Korczyn, Stary Korczyn, Czarkowy, Podraje – Podzamcze, Sępichów, Strożyska, Błotnowola, Badrzychowice, Górnowola. Komisja Konkursowa w składzie:  Kazimiera Gołdyn – przewodnicząca Rady Miasta w Nowym Korczynie, Ligia Płonka – przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej, Jolanta Karcz – sołtyska ze wsi Łęka, Bartosz Świetnicki – sekretarz Miasta i Gminy w Nowym Korczynie, po burzliwej naradzie, wybrało najpiękniejsze prace.  Jury przyznało następujące miejsca: I miejsce otrzymał wieniec ze Starego Korczyna, II miejsce  ze wsi Podraje, Podzamcze, III miejsce  z Nowego Korczyna. Wszystkie pozostałe zostały wyróżnione. Przy ocenie zbożowych kopuł, oceniający brali pod uwagę sposób wykonania, zgodny z tradycją w zakresie formy, użytego materiału i techniki wykonania, pomysł, wygląd estetyczny, wielkość oraz pracochłonność. Wszystkie żmudne prace zostały docenione i otrzymały nagrody pieniężne ufundowane przez samorząd gminny.  
Przepięknie i bardzo kolorowo prezentowały się ludowe stoiska ze swojskim jadłem, przygotowanym przez Koła Gospodyń Wiejskich z Sępichowa, Strożysk, Górnowoli, Czarków, Starego Korczyna, Badrzychowic, Stowarzyszenia KGW Korczynian nad Nidą i Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej. Nie zabrakło pierogów z kapustą, grzybami, mięsem, szpinakiem i fasolą, tradycyjnych potraw z ziemniaków: zalewajki, zapiekanki, krokietów i pasztecików z grzybami, chleba ze smalcem, bigosów oraz przeróżnych ciast od drożdżowych, serników, po wypieki z owocami: szarlotki, ze śliwkami, morelami, brzoskwiniami, jagodami, truskawkami i malinami. Wszyscy mogli do woli degustować i upajać się smakiem tych regionalnych potraw.
Uroczystości towarzyszyły wystawy artystów lokalnych: malarstwa pana Jana Wielgusa, grafiki Alicji Krzyżańskiej, koronkarstwa pani Anety Szwed, koronek i haftów pani Marii Skrzypek oraz makramy, biżuterii i haftów pani Anny Gawron.
Tegoroczne święto plonów w części rozrywkowej rozpoczęli artyści z Agencji Moc. Art. z Krakowa koncertem „Hej biesiada”, co wkomponowało się znakomicie w wesoły nastrój przybyłych gości.
Gwiazdą wieczoru był zespół „Diadem”, znany ze swoich discopolowych utworów. Ta grupa muzyczna powstała w 1996 r., a w jej skład wchodzą artyści: Mariusz Gałuszewski, Krzysztof Kamieński, Łukasz Popławski. Wydali pięć płyt i wiele profesjonalnych wideoklipów. Na festynie w Nowym Korczynie zaprezentowali znane utwory: „Bawię się”, „Dawaj maleńka nie przestawaj”, „Nie udawaj świętej”, „Zabrałaś serce moje”, „Nocy czar”, „Klaun” i inne.  Koncertowali w całej Polsce, w krajach Unii Europejskiej i w Stanach Zjednoczonych. Swoim występem wykonawcy rozbawili korczyńską publiczność. Do zabawy tanecznej przygrywał zespół Alter Dance.
Serdeczne podziękowania należą się organizatorom, stowarzyszeniom, instytucjom, Kołom Gospodyń Wiejskich, sołectwom, artystom, za ogromny trud włożony w przygotowanie tej uroczystości. Dziękujemy również sponsorom, którzy przekazali datki pieniężne na tegoroczny fajer. A w tym roku były to firmy: GS „SCH” Wiślica z prezesem Markiem Wiązania, Bank Spółdzielczy w Kielcach, Masarnia Kawęczyn Małgorzaty Majczak, Kwiaciarnia „Róża” z Nowego Korczyna Jolanty Motyl, „Mechanika Maszyn i Urządzeń Rolniczych” Bogdana Brody z Nowego Korczyna, Transport Drogowy Marcina Piotrowskiego z Badrzychowic, PPUH DEMAROL – Marka Dziekana z Zielonek, Andrzej Wróblewski z Brzostkowa.
Efektowną scenę na muszli koncertowej, na tę wyjątkową chwilę, przygotowały z naturalnych regionalnych kwiatów, warzyw, zbóż i innych ozdób pracownice Biblioteki Centrum Kultury w Nowym Korczynie. Pani dyrektor podziękowała również za przybycie i dobrą zabawę wszystkim gościom, a w szczególności rolnikom, którzy tak ciężko pracują na roli.

Ligia Płonka
Biblioteka Centrum Kultury
Punkt Informacji Turystycznej w Nowym Korczynie


Zdjęć w galerii: 76

Zobacz także

Ostrzeżenie meteorologiczne na dzień 24.09.2021 r.

Dodane: 2021-09-23 14:40 - Komentarze  (0)  czytane (87)

TAGI:


Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ostrzeżenie meteorologiczne na dzień 31.08.2021 r.

IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie prognozuje intensywne opady deszczu....