Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Sobótkowy powrót do przeszłości

Dodał: a.nowak Data: 2022-07-12 08:53:42 (czytane: 274)

W sobotę 25 czerwca 2022r przy molo nad Nidą w Nowym Korczynie odbył się „Etnopiknik – sobótkowy powrót do przeszłości” z występami artystycznymi, warsztatami rzemiosł dawnych i wspaniałym tradycyjnym jadłem. Projekt realizowany był w ramach programu EtnoPolska.Edycja 2022 Narodowego Centrum Kultury i dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Przy wspaniałej pogodzie uczestnicy mieli niewątpliwą przyjemność zobaczyć sobótkowy obrzęd ludowy „Noc Kupały” w wykonaniu uczniów z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Korczynie, nawiązujący do tradycji i obrzędów kultywowanych w dniu przesilenia letniego. Występ dzieci odbywał się pod opieką pedagogów Jolanty i Pawła Kulików. Wspaniałym występem zachwycił rozśpiewany i  roztańczony dziecięcy zespół folklorystyczny „Wianeczek” przygotowany pod czujnym okiem Urszuli Strzeleckiej i  Bogusławy Woźniak. Oprócz tego na scenie wystąpił pochodzący ze Złotej Pińczowskiej zespół „Złocowianki”, cieszący się na Ponidziu dużą popularnością. Na terenie wydarzenia przygotowane były stanowiska z warsztatami, prowadzone przez osoby zawodowo zajmujące się rzemiosłem. Uczestnicy pikniku  mogli wziąć w nich udział oraz zasięgnąć wiedzy specjalistycznej, dotyczącej interesujących ich rzemiosł. Były to warsztaty rzemiosł dawnych- tkackie, pszczelarskie, wikliniarstwo oraz warsztaty wicia wianków.

Pan Roman Korczak z Brzostkowa, prowadzący warsztat pszczelarski wspaniale opowiadał o życiu pszczół i budowie ula. Można także było degustować różne rodzaje miodów. Tajniki wikliniarstwa przekazywał Pan Stanisław Starościak z Trzebicy, a piękne sobótkowe wianki można było wykonać według wskazówek Pani Anny Stoksik-Markuszewskiej. Dodatkowo warsztaty walk średniowiecznych - miecz i łuk oraz tkactwo prowadzone były przez Bractwo Rycerskie Poczet Bagiennych z Wieżycy na czele z Wojciechem Maniakiem. Uczestnicy Etnopikniku mogli zobaczyć elementy wyposażenia i uzbrojenia średniowiecznego  rycerza z możliwością przymiarki. Odbył się również pokaz mody średniowiecznej. Ponadto wszyscy przybyli mogli podziwiać wystawę dawnych przedmiotów użytkowych przygotowanych przez członków TMZK w Nowym Korczynie.

Stowarzyszenie KGW Korczynianie nad Nidą prezentowało natomiast, jak powstają pierogi z fasoli korczyńskiej. Można było spróbować tradycyjnych potraw, w tym smalcu z fasoli z pajdą chleba i ogórkiem kiszonym. Panie dzieliły się praktykami kulinarnymi i przepisami. Dodatkowo najmłodsi mieli nie lada okazję do spędzenia czasu na zabawach, grach oraz poszukiwaniu Kwiatu Paproci. Odbył się również konkurs wiedzy o Sobótkach oraz ognisko z pieczeniem kiełbasek. Wszyscy mogli podziwiać wystawy lokalnych rękodzielników, artystów i malarzy. Były prace Jana Wielgusa z  Nowego Korczyna, hafty Marii Skrzypek ze Starego Korczyna, Zygmunta Bernata, Stanisława Starościaka, Ryszarda Wieczorka. Można było również oglądać prace najmłodszych artystów - dzieci które uczęszczały do BCK w Nowym Korczynie na kurs rysunku i malarstwa. Partnerami BCK w organizacji wydarzenia  byli: Urząd Miasta i Gminy w Nowym Korczynie, Zespół Szkolno-Przedszkolny w Nowym Korczynie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej, Stowarzyszenie KGW Korczynianie nad Nidą. Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom i pedagogom z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nowym Korczynie, członkom TMZK w Nowym Korczynie oraz Stowarzyszeniu KGW Korczynianie nad Nidą. Dziękujemy prowadzącym warsztaty, występującym zespołom, artystom, rękodzielnikom, wolontariuszom, Bractwu Rycerskiemu Poczet Bagiennych z Wieżycy, wszystkim zaangażowanym pracownikom BCK i UMiG w Nowym Korczynie. Podziękowania za patronat medialny Radia Kielce, Tygodnika Ponidzia, Portalu Regionalnego Busko.Com.pl .

Wszyscy obecni uczestnicy wydarzenia mogli zaczerpnąć z dziedzictwa, które staramy się pielęgnować w Nowym Korczynie. Obrzędowość sobótkowa, wicie i puszczanie wianków do wody, próbowanie potraw, które rzadko goszczą na naszych stołach, ich tradycyjnego przygotowania, nawiązanie do dawnych rzemiosł wywodzących się z historii terenu, to doskonała okazja, aby powrócić do przeszłości i zachłysnąć się jej wartością. Dziękujemy wszystkim przybyłym.

Zdjęć w galerii: 27

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Rusza znów ginekologia w SZOZ w NK.

Informujemy, że od 24 sierpnia 2022r. w SZOZ w Nowym Korczynie w Przychodni Ginekologicznej, w środę według harmonogramu (w godz....