Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Sobótki w Nowym Korczynie

Dodał: administrator Data: 2018-07-04 20:03:31 (czytane: 769)

„Sobótki” mają swoją tradycję w obchodach pogańskich, związanych z okresem przesilenia letniego, w Noc Świętojańską z 23/24 czerwca, kiedy to następuje zrównanie czasowe dnia z nocą.

W Nowym Korczynie od dawna atrakcją był sobótkowy wieczór. Związane to jest z malowniczym położeniem naszej miejscowości, nad rzeką Nidą. W tym roku tradycyjnie, w dniu 23 czerwca, pomimo niepewnej pogody, przy molo zebrała się liczna grupa gości i mieszkańców, aby obchodzić radosne święto Kupały. Zapalono ogniska na wałach, a dziewczęta założyły na głowy wianki, które na tę okoliczność własnoręcznie uwiły.
Uroczystość przygotowana została przez Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie, Urząd Gminy, gimnazjum i szkołę podstawową z Nowego Korczyna.
Ze sceny powitał zebranych gospodarz gminy - wójt Paweł Zagaja oraz prowadząca imprezę - dyrektor GOK - Bogumiła Zawada. Imprezę patronatem honorowym objął - marszałek województwa świętokrzyskiego - Adam Jarubas.
Sponsorami sobótkowego święta zostali: firma Buskowianka S.A. Zarząd Uzdrowiska Busko - Zdrój z prezesem Wojciechem Legawcem, Zarząd Powiatu ze starostą Jerzym Kolarzem, Lokalna Grupa Działania „Królewskie Ponidzie” z dyrektorką Ewą Satora, władze samorządowe gminy z przewodniczącą Rady Gminy, Kazimierą Gołdyn i wójtem Pawłem Zagają, Gminny Ośrodek Kultury z dyrektorką Bogumiłą Zawadą.
Na uroczystość przybył poseł na Sejm - Krystian Jarubas i dyrektor Regionu Energetycznego Busko - Zdrój - Czesław Maj z małżonką.
Oprawę artystyczną stanowiły wystawy prac artystów regionalnych: malarstwa - Zygmunta Bernata i rękodzieła - Marii Skrzypek. Stoisko promocyjne zorganizowali instruktorzy Chorągwi Kieleckiej ZHP im. Stefana Żeromskiego. Kreatywne warsztaty plastyczne dla dzieci i dorosłych, które cieszyły się dużym powodzeniem, przeprowadziła Anna Stoksik - Markuszewska.
Obchody Nocy Kupały rozpoczęli tancerze ze Szkoły Podstawowej w Nowym Korczynie. Pokaz tańca przygotowany został przez instruktorkę Kamilę Rzeszuto ze Studia Tańca i Trampolin Dance & Fit z Buska - Zdroju. Akrobacje taneczne, wykonywane przez młodzież były godne podziwu, rozgrzały publiczność i przygotowały do zabawy tanecznej, przy muszli koncertowej.
Ligia Płonka, nawiązując do wielowiekowej tradycji puszczania wianków ogłosiła konkursy: na najpiękniejszy wianek świętojański, na poszukiwanie kwiatu paproci oraz konkurs wiedzy o regionie oraz o zwyczajach i tradycjach sobótkowych. W międzyczasie publiczność mogła posłuchać śpiewu sióstr: Oli i Kasi Cerazy, które jak zwykle pięknie wystąpiły na nadnidziańskiej scenie.
Jury w składzie: Jerzy Wilk, Jan Wielgus, Grażyna Rasińska i Ewa Naporowska przyznało dwie równorzędne nagrody za najpiękniejsze wianki świętojańskie. Wianki uwite zostały przez dziewczęta: Antoninę Leśniak, Jagodę Lizak, Alicję Koźbiał i Igę Koźbiał, zgodnie z tradycją i regulaminem, z polnych i ogrodowych kwiatów. Kompozycje kwiatowe były zachwycające i wymagały wyobraźni artystycznej i dużego wkładu pracy. Dlatego dziewczynki otrzymały atrakcyjne nagrody. W konkursie wiedzy o obrzędach i zwyczajach ludowych trudno było wyłonić zwycięzcę, gdyż wszyscy byli dobrze przygotowani i znakomicie odpowiadali. A ci najodważniejsi, którzy publicznie odpowiadali, zadziwiając słuchających swoją wiedzą to: Dawid Konopka, Patryk Gadawski, Franek Stefański, Wojtek Mącznik, Oliwia Misiewicz, Aleksander Leśniak, Iga Koźbiał, Antosia Leśniak i Mateusz Naporowski. Także w tym konkursie przyznane zostały nagrody - akcesoria sportowe.
Po długich poszukiwaniach, z trudem udało się odnaleźć kwiat paproci. Poszukiwania się opłacały, gdyż na zwycięzcę czekała atrakcyjna nagroda.
Jednakże kulminacyjnym punktem obchodów imprezy „Sobótki 2018”, jak zwykle było przedstawienie obrzędu ludowego „Noc Kupały”, w wykonaniu uczniów z Gimnazjum im. św. Kingi w Nowym Korczynie. To wspaniałe widowisko, z udziałem 60 młodych wykonawców, zachwyciło widzów kunsztem wykonania i artyzmu. Wspaniałe plenery nad rzeką Nidą, przy molo wypełniły się śpiewem, tańcem, radością, ogniem z ognisk i temperamentem młodych artystów. Tancerze przenieśli nas w dawne czasy magii, baśni, wróżby, przepowiedni, guseł i miłości. Dziewczęta, jak obyczaj każe, zdjęły wianki z głów i puściły je na wodę. To wspaniałe widowisko przygotowała nauczycielka gimnazjum - Jolanta Kulik, do choreografii opracowanej przez Radosława Kornasia. Scenariusz został zakupiony przez Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie.
Po zakończonym przedstawieniu młodzi artyści udali się na ognisko, gdzie mogli sobie upiec kiełbaskę i pokosztować regionalnego żurku.
Przygotowanie takiej imprezy wymagało od organizatorów wiele wysiłku. Wszystkim, którzy się do tego przyczynili, serdecznie dziękujemy.

Ligia Płonka
Gminny Ośrodek Kultury
Punkt Informacji Turystycznej w Nowym Korczynie


Zdjęć w galerii: 36

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Opłaty i terminy uiszczania opłat

Na terenie Gminy Nowy Korczyn od 1 lutego 2019 obowiązują następujące stawki opłat za gospodarowanie odpadami ...