Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Sobótkami powitano Lato w Nowym Korczynie 2015

Dodał: agnieszka Data: 2015-07-27 10:53:30 (czytane: 1712)

Najkrótszą noc w roku mieszkańcy gminy Nowy Korczyn świętowali uczestnicząc w Sobótkach zorganizowanych przez władze samorządowe gminy i Gminny Ośrodek Kultury. Imprezę honorowym patronatem objął Marszałek Województwa Świętokrzyskiego Adam Jarubas.

Otwarcia Sobótek dokonali włodarz gminy Paweł Zagaja oraz dyrektor GOK-u Bogumiła Zawada, którzy witając  gości i mieszkańców   życzyli im udanej zabawy. Na obchody Nocy Kupały przybyli  także m.in. Radny Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego   Krystian Jarubas, który miał przygotowany  kosz słodyczy dla dzieci oraz Przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek.

 

DSC_0245.jpg 

Część artystyczna imprezy rozpoczęła się od występu dziecięcego zespołu Pieśni i Tańca ,,Wianeczek” ze Szkoły Podstawowej w Nowym Korczynie. Tradycyjnie podczas obchodów Sobótek odbył się już  XVII przegląd dorobku artystycznego placówek oświatowych z terenu gminy Nowy Korczyn. Wzięli w nim udział uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Brzostkowie, Publicznej Szkoły Podstawowej ze Starego Korczyna oraz  z PSP w  Nowym Korczynie. Wszyscy uczestnicy przeglądu za trud i poświęcenie włożone w jego przygotowanie otrzymali słodkości oraz napoje ufundowane przez GOK i Uzdrowisko Busko-Zdrój. Następnie Ola i Kasia Cerazy swoim muzycznym wystąpieniem umiliły czas słuchaczom.

DSC_0412.jpg

Punktem kulminacyjnym programu, na który wszyscy widzowie czekali był plenerowy pokaz obrzędu „Sobótka Świętojańska – Noc Kupały”    przygotowany  przez  młodzież z  Samorządowego Gimnazjum im. Św. Kingi .  Scenariusz   napisany został przez pana Zdzisława Skoczylasa, a choreografię  oraz młodzież do  tego przedstawienia przygotowała  pani Grażyna  Kańska, która w swojej wizji artystycznej wspierana była przez pracowników GOK-u,  a  w szczególności przez  pana Jerzego Wilka. Występy z obrzędów sobótkowych  jak co roku cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród widzów.  Młodzież w strojach słowiańskich, przy ogniskach na wale nidzianym dała niecodzienny popis kunsztu aktorskiego.

DSC_0539.jpg

Organizatorzy Nocy Kupały nie zapomnieli również o publiczności, dla której przygotowali liczne konkursy m.in. wicie wianków i poszukiwanie ,,kwiatu paproci” z atrakcyjnymi nagrodami takimi jak: sprzęt sportowy, AGD oraz albumy ,,Moje Ponidzie” ufundowane przez wójta Pawła Zagaję.

DSC_0552.jpg

Ponieważ  Sobótki zbiegły się z zakończeniem roku szkolnego – prowadząca Bogumiła Zawada  złożyła   nauczycielom podziękowania za całoroczną  pracę pedagogiczną, w tym także za współpracę z GOK-iem, a  uczniom życzenia   bezpiecznych wakacji i dobrego wypoczynku. Ponadto zaprosiła licznie zgromadzonych na  mające się odbyć: Kingonalia 2015 w lipcu, Dożynki Gminne  i Pożegnanie Wakacji  w sierpniu oraz – w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego – Piknik Historyczny we wrześniu br.  Tegoroczna Noc Kupały była udana także ze względu na   pogodę.  Sobótki w Nowym Korczynie zakończyły się zabawą taneczną, na której wystąpiła GRUPA METRUM.

Opracowała:  Bogumiła Zawada – dyrektor GOK

/Serwis Informacyjny UG/

Komentarze (1)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.231.247.88

Julz (2016-07-03 18:38:53)

We need more inigshts like this in this thread.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Drogi w budowie

W ramach Programu Wieloletniego pn. „Narodowy Program Przebudowy Dróg Lokalnych Etap II – Bezpieczeństwo – Dostępność...