Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Poczet Bagiennych z Wieżycy w Nowym Mieście Korczynie

Dodał: administrator Data: 2019-11-15 14:01:16 (czytane: 799)

Śladem Księcia Bolesława Wstydliwego, świątobliwej jego małżonki – św. Kingi, braci zakonnych franciszkanów, do Nowego Miasta Korczyna w dniu 9 listopada 2019 r. przywędrowała niezwykła grupa pielgrzymów, na czele której maszerował Świętosław herbu Gryff.

W postać kasztelana wojnickiego i wiślickiego, żyjącego w końcu XIII w. wcielił się Wojciech z Bagien Maniak. Wyprawie towarzyszyli Joanici z Mielca, Drużyna Najemna Rujewit i Wielki Mistrz Braci Dobrzyńskich z Krakowa.
Mijając Zamczysko, zatrzymali się przed kościołem p.w. św. Stanisława z dawnym klasztorem Franciszkańskim i dziwili się, jak wszystko w Nowym Korczynie, od czasów ostatniej ich bytności się tu zmieniło. Nadziwić się nie mogli, że w tej świątyni powstało sanktuarium ku czci św. Kingi, której kult trwa nieprzerwanie do dnia dzisiejszego.  
W gotyckiej budowli powitali przybyszów zza Wisły: ks. proboszcz Paweł Majewski, przewodnicząca Rady Miasta – Kazimiera Gołdyn, dyrektorka Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury – Mariola Lotko. Po świątyni i dalej oprowadziła pielgrzymów przewodniczka
 z Punktu Informacji Turystycznej w Nowym Korczynie – Ligia Płonka. Kustosz sanktuarium podał przybyłym relikwię św. Patronki do ucałowania i zaprosił do zwiedzania kościoła farnego p. w. Św. Trójcy.  W tej świątyni urzekł przybyłych barokowy wystrój z czasów osiedlenia się tu zakonników jezuickich. Zadziwił wszystkich monumentalny ołtarz główny z 1692 r. Na uwagę zasłużyła także kaplica św. Jana Kantego, w której znajduje się późnobarokowy tryptyk przedstawiający Opłakiwanie Chrystusa.
Na rynku Nowego Korczyna przybysze poznali historię dawnego Miasta,
a w szczególności tę z okresu XIII w. oraz młodzieńcze lata wielkiego kronikarza polskiego – Jana Długosza, który pobierał nauki w budynku szkolnym zwanym Domem Długosza lub Akademią.
Stąd powędrowali nad rzekę Nidę, gdzie stoją mury synagogi i widoczny jest po drugiej stronie nasyp ziemny - pozostałości po dawnym zamku królewskim we wsi Podzamcze.
Goście zostali zaproszeni przez władze samorządowe na wakacyjny spływ kajakowy rzeką Nidą, który najlepiej zorganizować latem, przy sprzyjającej aurze, z możliwością relaksującego wypoczynku przy przystani kajakowej i pięknym placu zabaw.
Ostatnim punktem programu w Nowym Korczynie był staropolski, rycerski żurek, przyrządzony w remizie OSP, przy pomocy pań z Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej, Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury i Urzędu Miasta i Gminy w Nowym Korczynie. Posileni strawą duchową i cielesną uczestnicy Historycznego Przemarszu po ulicach królewskiego Nowego  Miasta ruszyli w dalszą drogę, przeprawiając się promem na drugi brzeg rzeki Wisły do Zapasternicza, gdzie również z wielkim szacunkiem przez miejscowe władze z Gręboszowa, byli przyjmowani.
Warto nadmienić, że Poczet Bagiennych z Wieżycy znajduje się w Oleśnicy w gminie Olesno, w województwie małopolskim. Ta średniowieczna grupa historyczna dąży do zrekonstruowania sławnego szlacheckiego rodu Ligęzów. Jako Bractwo Rycerskie pod Wieżycą organizują pikniki rycerskie, zjazdy sympatyków rekonstrukcji historycznych, treningi zaprzyjaźnionych wojów i rycerzy, lekcje historii dla dzieci i młodzieży oraz liczne warsztaty z epoki średniowiecznej.
Wszystkich miłośników przygody historycznej zapraszają do Oleśnicy – Wieżycy, gm. Olesno, powiat dąbrowski.

Ligia Płonka
Punkt Informacji Turystycznej w Nowym Korczynie

Zdjęć w galerii: 9

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

W 101 rocznicę odzyskania niepodległości

Święto Niepodległości jest najważniejszym polskim świętem narodowym. 11 listopada 1918 roku po 123 latach niewoli Polska odzyskała...