Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Piknik Historyczny

Dodał: administrator Data: 2017-10-02 13:08:26 (czytane: 1122)

Dzień 16 września 2017 r. był kolejnym dniem obchodów w gminie Nowy Korczyn Europejskich Dni Dziedzictwa, które w tym roku przebiegały pod hasłem: ,, Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu ‘’. Pomimo niesprzyjającej aury organizatorzy zaryzykowali i rozpoczęli święto, tak jak było zaplanowane, a najwierniejsi słuchacze wytrwali do samego końca.

Przygotowanych na ten dzień atrakcji było co niemiara. Prowadząca uroczystość – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Korczynie -   Bogumiła Zawada, podkreśliła znaczenie miejsca do którego wszyscy przybyli, a mianowicie pięknie odrestaurowanego Rynku, który stał się  wizytówką naszej miejscowości.


piknik1.JPG
Całą uroczystość plenerową można podzielić na trzy części, które wzajemnie się przeplatały i uzupełniały. Sesję  popularnonaukową rozpoczęła dr Paulina Mielnik referatem na temat historii i herbu Nowego Miasta Korczyna. Poszerzeniem tych rozważań były wystąpienia sięgające do korzeni powstania osady i wzbogacone o historię wybranych miejscowości naszej gminy, które mają równie bogatą przeszłość i strategiczne znaczenie, a są trochę zapomniane przez mieszkańców. Ten wątek przygotowali i przedstawili gościom przybyłym na uroczystość, członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej: Lucjan Lira o Parafii p. w. św. Mikołaja w Starym Korczynie,  Teresa Krupska o bogatej historii
i przeszłości patriotycznej Czarków, Kazimiera Gołdyn o znaczeniu Nowego Korczyna, Ligia Płonka o Strożyskach i Piasku Wielkim.

piknik2.JPG
Tę historyczną część uatrakcyjnił przybyły na spotkanie w stroju szlacheckim z XVII w. z buławą -  Antoni Połonowski, który również wykonał kilka salw na wiwat.

piknik3.JPG
Gościem, który opowiedział o historii zwłaszcza tej dotyczącej najbliższych nam wydarzeń historycznych w Czarkowach, Uciskowie i Nowym Korczynie,  był Andrzej Wadowski – prezes Stowarzyszenia Elektryków Polskich.

piknik5.JPG
Motyw  kulturalno – rozrywkowy festynu także obfitowała w różne atrakcje i ciekawostki regionalne. Przede wszystkim można było spotkać  artystów lokalnych, którzy zaprezentowali swoje utwory i z którymi Ligia Płonka – przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej -  przeprowadziła krótkie wywiady na temat ich zainteresowań i inspiracji do regionalnej pracy twórczej. Władysława Leżoń bardzo ciekawie opowiedziała o początkach swojej poezji i odczytała wiersz o swojej pracy twórczej. Jej córka – Grażyna Leżoń – wiceprzewodnicząca TMZK - przybliżyła wiersz przygotowany specjalnie na obchody EDDZ w naszej gminie. Patriotyczny wiersz o naszym regionie autorstwa Zygmunta Bernata odczytała Patrycja Misterka. 
Jan Wielgus opowiedział o swoich inspiracjach i pasjach malarskich. Zaprezentował swoją najnowszą twórczość pejzaży i zabytków Nowego Korczyna.
Na wystawach znalazły się również prace artystyczne Ryszarda Wieczorka z Nowego Korczyna, Marii Skrzypek ze Starego Korczyna, Anety Szwed z Brzostkowa i Małgorzaty Gadawskiej z Nowego Korczyna.
Ekspozycje zostały wzbogacone o stare fotografie przedwojenne i powojenne.

piknik6.JPG
Przedstawicielką młodego pokolenia artystów była Kamila Parlak z Zespołu Szkół w Nowym Korczynie, która podzieliła się swoja twórczością z przybyłymi.
Zwieńczeniem wątku kulturalno - przyrodniczego był konkurs przyrodniczy o rejonie Ponidzia, w którym bezbłędnie wykazała się wiedzą przybyła na uroczystość młodzież szkolna.
Konkurs przyrodniczy związany był z tegorocznymi obchodami Roku Rzeki Wisły, która przepływa przez nasze miejscowości.
Nagrody na konkurs w postaci przyborów szkolnych, ufundował Wójt Gminy Nowy Korczyn – Paweł Zagaja, który osobiście uczestnikom je wręczył.
Uświetnieniem imprezy był występ zespołu wokalno – instrumentalnego KAPS oraz indywidualny Katarzyny i Aleksandry Cerazy.
Ważną częścią pikniku był kiermasz produktów regionalnych, wśród których królowała fasola korczyńska, tak zwany Piękny Jaś, którą na uroczystość zasponsorowali Państwo Jasiakowie z Brzostkowie, prezesi Firmy FASOLEX z Nowego Korczyna. Pierogi korczyńskie przygotowali nieodpłatnie Państwo Marzena i Robert Wilkowie z Zajazdu HARNAŚ
w Ostrowcach. Najwięcej jednak trudu w przygotowaniu stoisk z daniami lokalnymi dołożyły panie z TMZK z Nowego Korczyna pod kierunkiem Kzimiery Juszczyk, sekretarza stowarzyszenia. Panie: Urszula Kliś, Teresa Krupska, Jolanta Motyl, Mirosława Muranowska, Ewa Stojek, Bogumiła Zawada, Kazimiera Juszczyk przyrządziły fasolę z kiełbasą, paszteciki z fasolą i barszczem czerwonym, kotleciki z fasoli, sałatki i różne gatunki ciast.
W międzyczasie Panowie z referatu gospodarki komunalnej Urzędu Gminy w Nowym Korczynie serwowali dla wszystkich kiełbaski z grilla, zakupione przez władze samorządowe
 i wójta gminy – Pawła Zagaję.

Organizatorzy uroczystości: Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie, Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej, Urząd Gminy oraz Biblioteka Gminna dziękują wszystkim gościom i mieszkańcom za przybycie na tę ważną, historyczną uroczystość, poświęconą naszej przeszłości i teraźniejszości.

Ligia Płonka
Przewodnicząca TMZK
Gminny Ośrodek Kultury 

Zobacz także

Gminny Dzień Seniora

Dodane: 2018-09-19 07:49 - Komentarze  (0)  czytane (34)

TAGI:


Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.80.96.153

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dzień Strażaka - 4 maja

Z okazji Dnia Strażaka składamy życzenia wszystkim tym, którzy społecznie i zawodowo pełnią służbę pożarniczą oraz dziękujemy za waszą...