Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Pierwsza uroczysta sesja Rady Miejskiej w Nowym Korczynie

Dodał: administrator Data: 2019-02-09 11:25:57 (czytane: 960)

W dniu 6 lutego 2019 r. odbyła się uroczysta sesja Rady Miejskiej w Nowym Korczynie z okazji odzyskania po 150 latach przez miejscowość praw miejskich. Honorowymi gośćmi tego historycznego wydarzenia byli posłowie na Sejm RP Krystian Jarubas i Krzysztof Lipiec Zaproszenie przyjęli również m.in.: wicestarosta buski Stanisław Klimczak, przewodniczący Rady Powiatu Andrzej Gądek, a także radni powiatowi: Teresa Krupska i Krzysztof Wojtaś.

Oficjalną część uroczystości rozpoczęła przewodnicząca Rady Miejskiej Kazimiera Gołdyn przedstawiając procedurę, jaką należało podjąć, by Nowy Korczyn znów stał się miastem. Następnie uczniowie Samorządowego Gimnazjum odczytali akt lokacji Nowego Miasta Korczyna sprzed 760 lat.

Burmistrz Miasta i Gminy Paweł Zagaja w swoim pierwszym wystąpieniu przed Radą Miejską przybliżył historię Nowego Korczyna i jego lata świetności, podkreślając, że odzyskanie praw miejskich to sprawiedliwość dziejowa. Podziękował Parlamentarzystom Ziemi Świętokrzyskiej, Wojewodzie Świętokrzyskiemu, Radzie Gminy ubiegłej i obecnej kadencji, sołtysom oraz mieszkańcom za aktywny udział w konsultacjach społecznych.

Paweł Zagaja podkreślił również, że samorząd czekają teraz ważne zadania.

- Przede wszystkim drugi etap rewitalizacji miejscowości. Rozpocznie się również długo wyczekiwana budowa mostu. Równie ważnym wydarzeniem będzie budowa obwodnicy. To istotne inwestycje, która zaowocują wzrostem gospodarczym - podkreślił burmistrz.

Podczas sesji przyjęto statut Miasta i Gminy Nowy Korczyn, a także statut Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej. Radni głosowali również nad zmianami w budżecie oraz programem opieki nad bezdomnymi zwierzętami. Ważnym punktem posiedzenia było podjęcie uchwały przyjmującej stanowisko Rady Miejskiej w sprawie trudnej sytuacji w rolnictwie. Przedmiotowe stanowisko przesłane zostanie do Prezesa Rady Ministrów, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Wojewody Świętokrzyskiego.

Przypomnijmy, że 28 grudnia ubiegłego roku rząd podjął decyzję o przyznaniu statusu miasta siedmiu świętokrzyskim miejscowościom, w tym czterem z terenu Ponidzia. W setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę prawa miejskie odzyskały: Oleśnica, Opatowiec, Pacanów i Nowy Korczyn. Wszystkie te miasta posiadały już ten status w przeszłości, jednak w wyniku carskich represji, po tym jak wielu mieszkańców zaangażowało się w powstanie styczniowe, utraciły je.

Zdjęć w galerii: 10

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Przypomnienie o zasadach segregacji odpadów na terenie Gminy Nowy Korczyn

Burmistrz Miasta i Gminy Nowy Korczyn przypomina po raz kolejny mieszkańcom gminy, a w szczególności tym, którzy zadeklarowali się do selektywnego...