Strona startowa

Wiadomości - Ogłoszenia i komunikaty

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Dodał: apiotrowski Data: 2016-02-19 23:11:01 (czytane: 2257)

Odpowiedzi na najczęstsze pytania w sprawie nowych zasad gospodarowania odpadami komunalnymi

1.W jakim celu dokonano tzw. ,,rewolucji śmieciowej?
Zmiany w systemie gospodarowania odpadami komunalnymi mają spowodować , iż wszyscy mieszkańcy zostaną objęci systemem zbierania odpadów i nikomu nie będzie opłacało się wyrzucać śmieci na dzikie wysypiska. Celem zmian jest również zwiększenie poziomu recyklingu i odzysku odpadów zebranych selektywnie, a także zmniejszenie masy odpadów ulegających biodegradacji kierowanych do składowania. Śmieci to cenny surowiec i należy je ponownie wykorzystywać.

2. Do kiedy należy składać deklarację?
Pierwszą deklarację właściciel nieruchomości  zobowiązany był  złożyć do 31 marca 2013 roku. Po 1 lipca br.  złożenie piedni od dnia wystąpienia zmiany.

3. Na czym polega segregowanie śmieci na terenie Gminy Nowy Korczyn, tak aby zapłacić niższą stawkę?

Prawidłowe segregowanie odpadów w podstawowym zakresie polega na tym aby do odrębnych worków składać:

  • Szkło - worek zielony,
  • Plastik – worek żółty,
  • Papier – worek niebieski.
  • Odpady ulegające biodegradacji (np. skoszona trawa, liście, gałęzie, obierki z owoców i warzyw)- worek brązowy lub kompostownik.

Pozostałe odpady, które nie kwalifikują się do odpadów segregowanych (tzw. pozostałości po segregacji)  gromadzić  należy  w czarnym worku/ pojemniku.

4.Jaka jest częstotliwość wnoszenia opłat za wywóz odpadów ?
Rada Gminy w Nowy Korczynie 7 grudnia 2012 roku uchwaliła, że opłaty za wywóz odpadów komunalnych należy dokonywać z góry bez wezwania,  kwartalnie (za 3 miesiące kalendarzowe) na konto Gminy Nowy Korczyn nr: 11 8493 0004 0130 0200 0231 0005 w nastepujących terminach:

 

-        I kwartał  – do 15 stycznia danego roku

-        II kwartał  – do 15 kwietnia danego roku

-        III kwartał – do 15 lipca danego roku

-        IV kwartał  – do 15 października danego roku

5. Gdzie można zakupić worki do selektywnej zbiórki odpadów?

  Worki przeznaczone do selektywnej zbiórki odpadów: niebieski na papier, żółty na tworzywa sztuczne, zielony na szkło dostarczane są do właścicieli nieruchomości, którzy zadeklarowali taki system zbierania odpadów komunalnych bezpłatnie przez firmę ,,EKOM“ która  zajmuje się odbiorem tych odpadów.  Brązowy worek (dotyczy osób, które zadeklarowały selektywną  i nieselektywną zbiórkę, a nie posiadają przydomowego kompostownika) na odpady ulegające biodegradacji i czarny worek na pozostałości z segregacji i należy zakupić we własnym zakresie.

6. Do którego pojemnika należy wrzucać opakowanie (kartonik) po mleku, soku?

Opakowania po mleku, napojach, sokach itp. są  przykładem odpadów wielomateriałowych  składających się minimum z dwóch rodzajów materiałów, w tym dla przykładu papieru powlekanego aluminium, papieru powlekanego tworzywem sztucznym, tworzywa sztucznego z aluminium. Odpady opakowaniowe wielomateriałowe zbieramy selektywnie i wrzucamy je do  worków  w kolorze żółtym.

7. Gdzie należy wrzucać, np.: pieluchy, obierki z warzyw i owoców, resztki jedzenia, zużyte szmaty?

Odpady w postaci organicznych odpadów kuchennych (z wyjątkiem kości i olejów jadalnych), nienadające się do spożycia warzywa i owoce, resztki produktów mlecznych i skorupki jaj, stary chleb itp., są odpadami ulegającymi biodegradacji dlatego powinny być zbierane selektywnie i gromadzone w brązowym worku na ten rodzaj odpadów.
W odpadach komunalnych znajdują się odpady, które nie zostały zaliczone do żadnej frakcji odpadów, np.  pampersy, zużyte szmaty, itp., powinny być one gromadzone w czarnym worku/pojemniku przeznaczonym na zmieszane odpady komunalne. Do zmieszanych odpadów komunalnych nie należy wrzucać odpadów niebezpiecznych, wielkogabarytowych, budowlanych i rozbiórkowych, baterii i akumulatorów przemysłowych lub samochodowych oraz zużytych opon.

8. Co to oznacza, że opłaty za wywóz odpadów są naliczane od osoby? Czy dotyczy to wszystkich, także noworodków? Czy są brane pod uwagę osoby zameldowane, czy faktycznie przebywające na danej nieruchomości?

W dniu 7 grudnia 2012 r. Rada Gminy Nowy Korczyn dokonała wyboru metody ustalenia opłaty polegającej na pobieraniu jej od każdego mieszkańca. Opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi naliczana jest od wszystkich mieszkańców zamieszkujących daną nieruchomość, a nie zameldowanych.                   
Ilość osób zamieszkujących na terenie danej nieruchomości, właściciel nieruchomości zobowiązany jest podać w deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, a w przypadku zmiany ilości osób zamieszkałych na terenie nieruchomości(np. zgon, narodziny dziecka) właściciel nieruchomości zobowiązany jest złożyć nową deklarację w terminie 14 dni od dnia nastąpienia zmiany.

9. Gdzie właściciele nieruchomości mogą otrzymać deklarację dotyczącą sposobu odbierania odpadów komunalnych z ich posesji?

Właściciele nieruchomości  mogą otrzymać deklarację w Urzędzie Gminy Nowy Korczyn pok. nr 1 oraz jest możliwość wydrukowania deklaracji ze strony internetowej Gminy Nowy Korczyn (zakładka ,,Kampania informacyjno-edukacyjna w Gminie Nowy Korczyn“).

Zobacz także

Opłaty i terminy uiszczania opłat

Dodane: 2019-01-15 07:20 - Komentarze  (0)  czytane (5608)

TAGI:


Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.235.179.111

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Punkt selektywnej zbiórki odpadów komunalnych

Jest to miejsce, w którym mieszkańcy Gminy Nowy Korczyn mogą samodzielnie, we własnym zakresie dostarczać następujące rodzaje odpadów:...