Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Obietnica Zucha

Dodał: administrator Data: 2018-07-04 13:03:40 (czytane: 441)

W dniu 21 czerwca 2018 r. w przeddzień zakończenia roku szkolnego, późnym, słonecznym popołudniem, 20 zuchów ze Szkoły Podstawowej w Nowym Korczynie, przystąpiło do złożenia Obietnicy Zucha.

„Leśne Duszki” okazały się bardzo ważne dla swoich rodziców i wychowawców, którzy aktywnie uczestniczyli w tej wyjątkowej, uroczystej zbiórce gromady zuchowej.
Rangę uroczystości podkreśliła obecność zaproszonych gości. Z Hufca ZHP z Buska – Zdroju przybyła dr komendantka – hm Teresa Leszczyńska, która z pomocą dzielnych zuszków rozpaliła ognisko, w przepięknej nadnidziańskiej scenerii, nad rzeką przy przystani kajakowej. Nie zabrakło wójta Pawła Zagai, który wspiera inicjatywę reaktywowania pięknej, harcerskiej przygody, na Nowokorczyńskiej Ziemi. Z całego serca kibicowały najmłodszym panie dyrektorki szkoły: Barbara Karnawalska i Małgorzata Stefańska oraz Bogumiła Zawada z Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Korczynie. Druhny: Aleksandra Jagielska, Anna Marek i Anna Górak pięknie przygotowały dzieci do tej ważnej chwili.
Zuchy w kręgu rady zdecydowały o przystąpieniu do złożenia obietnicy Zucha. Hm Ligia Płonka w gawędzie podkreśliła, że przybyłe zuchy pracowały sumiennie w okresie od stycznia do czerwca 2018 r. W tym czasie poznały symbolikę znaczka zuchowego i wszystkie Punty Prawa Zucha, piosenki i pląsy zuchowe. Nauczyły się również jak postępować zgodnie z harcerskimi zasadami.
Aby udowodnić, że „biszkopty”, czyli kandydaci na zuchów są gotowe do przystąpienia do Związku Harcerstwa Polskiego, wszyscy musieli przejść różne próby. Zuchy w trzech szóstkach: „Sowy”, „Biedronki” i „Orły”, pod kierunkiem swojej drużynowej Oli, sprostały zadaniom: próbie umysłu, próbie ognia, próbie milczenia i próbie sprawności i zręczności. Ułożyły także poprawnie z rozsypanki znaczek zucha i całe Prawo Zucha. Następnie na znaczek zucha złożyły obietnicę, którą potwierdziła dr komendantka – Teresa Leszczyńska. Potem nastąpiła wspólna zabawa, w której zuchy zaprezentowały gościom wesołe pląsy. Podziękowały wszystkim, wręczając samodzielnie wykonane, pamiątkowe serduszka, ze znaczkiem zucha.
Panie dyrektorki szkoły wręczyły nowym zuchom chusty i pierścienie zuchowe. Na zakończenie zbiórki zuchy musiały się wpisać gęsim piórem do księgi gromady. Harcerski zwyczaj puszczenia iskierki połączył w kręgu wszystkich zgromadzonych i jednocześnie zakończył oficjalną część uroczystości. Goście wręczyli młodym członkom ZHP słodkie upominki, a panie ze szkoły przygotowały poczęstunek, którym były kiełbaski pieczone samodzielnie przy ognisku.  
W ten gorący dzień, nie obyło się bez pierwszej kąpieli w rzece, oczywiście pod czujnym okiem swoich mam. Tym samym zuchy z Nowego Korczyna udowodniły, że mogą już zdobywać sprawności i gwiazdki zuchowe, a starsze przygotowywać się do przejścia do drużyny harcerskiej.


Ligia Płonka
Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie
Punkt Informacji Turystycznej


Zdjęć w galerii: 14

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Opłaty i terminy uiszczania opłat

Na terenie Gminy Nowy Korczyn od 1 lutego 2019 obowiązują następujące stawki opłat za gospodarowanie odpadami ...