Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Nowy Korczyn podziękował za plony

Dodał: a.nowak Data: 2016-08-25 10:14:42 (czytane: 3158)

Gratulacje, życzenia, dzielenie się chlebem i ludowe przyśpiewki, a to wszystko w scenerii własnoręcznie przygotowanych dekoracji i… w strugach deszczu – tak wyglądały tegoroczne dożynki gminy Nowy Korczyn zorganizowane w Piasku Wielkim.

Wjeżdżając do tej miejscowości nie dało się nie zauważyć panującej tam szczególnej atmosfery. Przy wielu domostwach można było podziwiać okolicznościowe dekoracje, wśród których nie brakowało akcentów humorystycznych. Najważniejsze tego dnia były jednak same uroczystości dożynkowe, które rozpoczęły się od nabożeństwa w miejscowym kościele parafialnym. Część obrzędowa odbyła się na placu obok nowej placówki pomocy społecznej po byłej szkole.

Starościną niedzielnych dożynek była Barbara Zębala z Piasku Wielkiego, która wraz z mężem prowadzi gospodarstwo o powierzchni 6,6 ha, specjalizujące się w uprawie truskawek, warzyw i zbóż, a także w hodowli bydła opasowego i krów mlecznych. Starostą natomiast był Jarosław Niedopytalski. Wraz z żoną prowadzi w Piasku Wielkim gospodarstwo rolne o powierzchni 1,7 ha, które specjalizuje się w produkcji truskawek. Jak każe tradycja, starostowie przekazali na ręce wójta Pawła Zagai okazały bochen chleba, upieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Z szacunkiem wójt ów chleb pocałował, dziękując raz jeszcze rolnikom za całoroczny trud i pełną wysiłku pracę. - W chłopie żyje i odradza się naród. Z niego czerpie swą siłę państwo - podkreślił włodarz gminy. Dodał również, że ostatnie dożynki w Piasku Wielkim to te z 1933 roku z udziałem Wincentego Witosa, które skończyły się tragicznie dla wsi.

Zaproszenie na imprezę w Piasku Wielkim przyjęli m.in.: poseł na Sejm RP Krystian Jarubas, członek zarządu województwa świętokrzyskiego Marek Szczepanik, starosta buski Jerzy Kolarz, radny powiatowy Krzysztof Wojtaś, przedstawiciele Świętokrzyskiej Izby Rolniczej Sławomir Sadowski i Anna Szymczyk – Tometczak, po. komendanta Komisariatu Policji w Solcu Zdroju Janusz Gręda, radni i sołtysi z terenu gminy Nowy Korczyn.
Podczas wydarzenia tradycyjnie odbył się również konkurs wieńców dożynkowych, w tym roku było ich 8. Miano najładniejszego otrzymał wieniec z miejscowości Czarkowy, który prezentowany będzie na Dożynkach Powiatowych w Solcu Zdroju.

Smakosze mogli natomiast spróbować pysznych regionalnych potraw na stoiskach kół gospodyń wiejskich ze Starego i Nowego Korczyna, Czarków i Piasku Wielkiego. Swoje prace prezentowali artyści ludowi i rękodzielnicy z terenu gminy. Część artystyczną rozpoczął zespół Virago, podczas zabawy tanecznej natomiast grał zespół Virtual.
 
Składamy serdeczne podziękowania wszystkim tym, którzy przyczynili się do zorganizowania dożynek w Piasku Wielkim. Dziękujemy paniom z kół gospodyń wiejskich za przygotowanie stoisk z potrawami regionalnymi, a także delegacjom poszczególnych miejscowości za wykonanie dożynkowych wieńców.

Zdjęć w galerii: 63

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.92.74.105

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Opłaty i terminy uiszczania opłat

Na terenie Gminy Nowy Korczyn od 1 lutego 2019 obowiązują następujące stawki opłat za gospodarowanie odpadami ...