Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Noc Kupały w Nowym Korczynie

Dodał: administrator Data: 2019-06-27 13:08:53 (czytane: 1007)

W dniu 22 czerwca 2019 r. w niezwykłej scenerii słońca, wody i ognia, nad rzeką Nidą przy molo, po raz kolejny odbyło się w Nowym Korczynie święto nazwane ,,Sobótką”. Uroczystość zorganizowały władze samorządowe gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie.

Takie plenerowe wydarzenia w Nowym Korczynie odbywają się każdego roku, nieprzerwanie od lat 90-tych ubiegłego stulecia. Zawsze miały niezapomniany charakter, pełen tajemnych mocy. Zmieniane były tylko miejsca obchodów, ale zawsze królowała tu radość, taniec i rzeka Nida.
W tym roku jak tradycja każe przybyłych mieszkańców nowokorczyńskiej gminy, a także licznie zgromadzonych gości, przywitał gospodarz gminy – burmistrz Paweł Zagaja.
Prowadząca imprezę – Bogumiła Zawada - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Korczynie, przedstawiła program uroczystości oraz tradycje i obrzędy związane z kultem Prasłowian Nocy Kupały, czyli letniego przesilenia słońca.

Jako pierwszy wystąpił roztańczony i rozśpiewany zespół ,,Wianeczek”, pod kierunkiem pani Urszuli Strzeleckiej, a składający się z uczniów młodszych klas Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Korczynie.

Następnie pani Ligia Płonka – pracownik GOK i jednocześnie przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej przeprowadziła konkurs wianków. Odbył się również konkurs historyczny oraz poszukiwanie kwiatu paproci. Równocześnie odbywały się kreatywne warsztaty plastyczne prowadzone przez panią Annę Stoksik – Markuszewską, które jak zwykle cieszyły się dużym powodzeniem.

Punktem kulminacyjnym, na który niewątpliwie wszyscy oczekiwali był występ młodzieży z Publicznej Szkoły Podstawowej w Nowym Korczynie, w tym absolwentów klas gimnazjalnych. W przepięknej scenerii i oprawie odbył się pokaz obrzędu ludowego ,,Sobótka Świętojańska”. Młodzi artyści z niezwykłą precyzją i artyzmem oddali świętojański klimat ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju i płodności, radości, tańca i miłości. W przygotowaniu młodzieży do występu brali udział: Jolanta Kulik, Paweł Kulik, Barbara Witkoś, Barbara Kanicka i Ewelina Pytlik.

Impreza sobótkowa zakończyła się wspólnym ogniskiem nad rzeka Nidą. Serdeczne podziękowania dla wszystkich tych, którzy przyczynili się do organizowania tego wydarzenia.

Imprezę sobótkową patronatem honorowym objęli: poseł na Sejm RP Krystian Jarubas, marszałek województwa świętokrzyskiego Andrzej Bętkowski i burmistrz Paweł Zagaja.
Sponsorami byli: Zarząd Powiatu Buskiego, władze samorządowe gminy, GOK oraz Uzdrowisko Busko – Zdrój  S.A.

Zdjęć w galerii: 56

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Przypomnienie o zasadach segregacji odpadów na terenie Gminy Nowy Korczyn

Burmistrz Miasta i Gminy Nowy Korczyn przypomina po raz kolejny mieszkańcom gminy, a w szczególności tym, którzy zadeklarowali się do selektywnego...