Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Naszym bohaterom - chwila zadumy

Dodał: marzena Data: 2020-09-29 10:14:04 (czytane: 192)

Tradycyjnie w niedzielę 13 września 2020 r. wraz z obchodami 28. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, już po raz szósty, nieprzerwanie mieszkańcy, goście, rodziny pomordowanych, zebrali się w kościele p. w. Św. Trójcy, aby upamiętnić 76. rocznicę śmierci żołnierzy AK, spoczywających na cmentarzu parafialnym w Nowym Korczynie.

Nawiązując do hasła tegorocznych EDDZ możemy zapytać, jaka była droga młodych chłopców, partyzantów, którzy zginęli w męczeńskiej śmierci w 1944 r. Na pewno krótka, bolesna, trudna, ale przepełniona żarem patriotyzmu i odwagi, w walce z wrogiem o nasze wyzwolenie. Po wielu latach okryta chwałą, godna naszej pamięci. Dlatego zbieramy się corocznie wspólnie na mszy św., czy to w kościele, czy na cmentarzu, aby choć chwilę zadumać się nad losem naszych bohaterów.
Ta msza św. jest wyrazem naszego uznania za odwagę i przelaną krew.

Pani dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Korczynie – Mariola Lotko - we wspomnieniu o bojownikach podkreśliła, że wszyscy tak, jak zginęli razem, to spoczęli, we wspólnej mogile, w grobowcu, na cmentarzu, pomordowani przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. Są to żołnierze AK podobwodu Nowy Korczyn, kryptonim Konwalia. Aresztowani w dniu 22 marca 1944 r. a następnie brutalnie przesłuchani w buskim gestapo: dziewięciu partyzantów  rozstrzelano 27 marca koło Wygody Kozińskiej, a czterech 13 kwietnia w Lesie Wełeckim. Na nagrobku znajdują się także zdjęcia dwóch członków AK, którzy podzielili los towarzyszy i zginęli w obozach koncentracyjnych.

Wspólna mogiła partyzancka została wzniesiona przez ludność nowokorczyńską w latach powojennych i odnowiona w 1996 r. przez Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej ze składek społeczności, harcerzy, rodzin pomordowanych, ich przyjaciół, kolegów, Rady Gminy w Nowym Korczynie oraz datków Kół Światowego Związku Żołnierzy AK woj. świętokrzyskiego.

W ubiegłym roku w październiku pomnik ponownie przeszedł gruntowna renowację. Ponad 70 letni monument dzięki zaangażowaniu TWZK, a w szczególności władz samorządowych Miasta i Gminy Nowy Korczyn, odzyskał swój blask. Remont odbywał się pod nadzorem Świętokrzyskiego Konserwatora Zabytków. Wykonawcą była Firma Kamieniarsko – Budowlana z Chęcin. Wartość prac opiewała na kwotę ponad 25 tys. zł. Urząd Miasta pozyskał na ten cel dotacje od Wojewody Świętokrzyskiego.

Prace remontowe polegały na oczyszczeniu grobowca z brudu i mchu oraz zaimpregnowaniu pomnika. Odnowione zostały płyty i nazwiska żołnierzy. Renowacji poddana została płaskorzeźba, przedstawiająca Matkę Bożą, trzymającą w swoich ramionach martwych partyzantów.

Po mszy św. celebrowanej przez księdza kanonika Pawła Majewskiego mieszkańcy, członkowie TMZK, pracownicy MGOK, udali się na cmentarz parafialny, aby złożyć wiązanki kwiatów i zapalić tradycyjne biało - czerwone znicze pamięci na partyzanckiej mogile.

Przewodnicząca TMZK – Ligia Płonka podziękowała zebranym za wspólną modlitwę w intencji poległych za Ojczyznę, ks. proboszczowi za odprawiona eucharystię, członkom TMZK za oprawę liturgiczną mszy św. Halinie Wilk za piękny śpiew, przepełniony duchem patriotyzmu i wdzięczności.
Podkreśliła rolę organizatorów tej uroczystości oraz władz Miasta i Gminy Nowy Korczyn zaangażowanych w odnowienie monumentu, na czele z panią przewodniczącą Kazimierą Gołdyn, panem burmistrzem Pawłem Zagają i wiceburmistrzem Piotrem Strachem i innymi pracownikami urzędu.

Przed kościołem parafialnym zorganizowana była wystawa tematyczna obrazująca obchody EDDz, przedstawiająca fotografie i krótki rys historyczny zmarłych partyzantów oraz Nowy Korczyn w powojennej rzeczywistości ujęty w starych  fotografiach. Wystawę zorganizowali pracownicy MGOK, a materiały i fotografie pochodziły od Janiny Jaroszek, Ligii Płonki, Kazimiery Juszczyk, Bogumiły Zawady. 

Dzięki tej uroczystości, zgromadzonym pamiątkom i wspomnieniom bohaterowie żyjący jeszcze niedawno wśród nas, nadal żyją w naszych sercach i wspólnej pamięci. 

Ligia Płonka
Przewodnicząca TMZK


Zdjęć w galerii: 6

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Konkurs z cyklu Weekendowe konkursy SPISowe

Urząd Statystyczny w Kielcach i Radio Kielce zapraszają do udziału w kolejnej edycji weekendowego konkursu SPISowego....