Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Narodowe Czytanie 2020

Dodał: marzena Data: 2020-09-08 09:22:45 (czytane: 173)

Burmistrz Miasta i Gminy Nowy Korczyn, Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie oraz Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Korczynie zapraszają na dziewiątą odsłonę Narodowego Czytania „Balladyny” Juliusza Słowackiego, która odbędzie się 16 września (środa) 2020 r. o godz. 8:40 w Zespole Szkolno Przedszkolnym w Nowym Korczynie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objęła Para Prezydencka.

Balladyna Juliusza Słowackiego to wybitne dzieło polskiego romantyzmu. Dramat został ukończony w grudniu 1834 roku, a wydany pięć lat później w Paryżu. Powstał na emigracji w czasie dyskusji na temat przyczyn niedawnej klęski powstania i debat nad wspólną historią i przyszłym losem narodu. Poeta połączył w tym utworze realizm i fantastykę, koncentrując się na analizie postaw i czynów bohaterów. Osadzona na tle baśniowych dziejów opowieść o dwóch siostrach – Balladynie i Alinie – stała się bardzo popularna. Wywarła duży wpływ na muzykę, malarstwo czy rzeźbę, a powstałe na przestrzeni lat jej liczne inscenizacje, zrealizowane przez wybitnych reżyserów i aktorów scen polskich, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem.

źródło: https://www.prezydent.pl/kancelaria/narodowe-czytanie/narodowe-czytanie-2020/

 narodowewww.jpg

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Weekendowy konkurs SPISowy. Pomaganie jest fajne i się opłaca!

Urząd Statystyczny w Kielcach ogłasza pierwszy konkurs z cyklu weekendowych konkursów spisowych....