Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Ku pamięci walk o prawa chłopskie - 87 rocznica Pacyfikacji Chłopów w Piasku Wielkim

Dodał: marzena Data: 2020-09-02 09:58:03 (czytane: 210)

Samorząd Gminy Nowy Korczyn zaprasza w niedzielę, 6 września 2020 r. do Piasku Wielkiego na coroczne uroczystości przy pamiątkowym obelisku „Ku pamięci walk o chłopskie prawa”.


87piasek.jpg

3 września 1933 roku miały się odbyć w Piasku Wielkim dożynki, z udziałem Wincentego Witosa, prezesa Stronnictwa Ludowego. Mimo iż organizatorzy nie otrzymali zgody ówczesnych władz, na chłopskie święto przybyło blisko 10 tysięcy osób. W pewnym momencie sytuacja wymknęła się spod kontroli - do akcji wkroczyła policja, padły strzały. Zginął Aleksy Sokołowski ze wsi Młyny, byli też ranni i aresztowani.

Niektórzy z uczestników manifestacji stanęli potem przed sądem, trafili do więzienia. Wydarzenia w Piasku Wielkim zapisały się w historii jako Pacyfikacja Chłopów.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Projekt - Świętokrzyski Kierowca Autobusu

W dniach 31.08-04.09.2020 prowadzona będzie przez firmę TOM Tomasz Molendowski rekrutacja kandydatów na uczestników projektu "Świętokrzyski...