Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Konkurs Potraw Bożonarodzeniowych – 2016

Dodał: administrator Data: 2016-12-21 21:09:51 (czytane: 3525)

W niecodziennej, przedświątecznej atmosferze, odbył się w niedzielę 18 grudnia 2016 r. w sali OSP w Nowym Korczynie, IV Konkurs Potraw Bożonarodzeniowych. Organizatorami tego wyjątkowego konkursu był Gminny Ośrodek Kultury i Urząd Gminy w Nowym Korczynie.

     W uroczystym nastroju przybyłych na spotkanie przedstawicieli Kół Gospodyń Wiejskich
 i stowarzyszeń oraz zaproszonych gości  przywitali: dyrektor GOK –u, pani Bogumiła Zawada i gospodarz regionu, wójt gminy – pan Paweł Zagaja.

     Ligia Płonka przedstawiła przybyłym zasady konkursu oraz jury w składzie:

- przewodnicząca Rady Gminy w Nowym Korczynie -pani Kazimiera Gołdyn – przewodnicząca,

- wicewójt Gminy Nowy Korczyn – pan Piotr Strach – sekretarz,

- proboszcz parafii w Nowym Korczynie – ks. Grzegorz Kowalik, - członek,

- doradca Ośrodka Rolniczego w Modliszewicach – pan Przemysław Gaj – członek,

- kierownik KRUS w Busku – Zdroju – pani Elżbieta Śliwa – członek,

- właściciel firmy TARKOR z Nowego Korczyna – pan Władysław Smoleń – członek.

Do konkursu przystąpiło sześć  kół i stowarzyszeń z naszej gminy.

     Po długich i trudnych naradach, gdyż wszystkie potrawy zgłoszone do konkursu smakowały i wyglądały znakomicie, jury przyznało nagrody w trzech kategoriach konkursowych:

     W kategorii I – dania – pierwsze miejsce otrzymało Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej za pierogi z fasolą, suszoną śliwką i z morelą w sosie własnym, drugie miejsce Koło gospodyń Wiejskich ze Starego Korczyna za kaczkę nadziewaną jabłkami i żurawiną, trzecie miejsce Koło Gospodyń z Czarków za żeberka musztardowe.

     W kategorii II – przystawki – pierwsze miejsce otrzymało Koło Gospodyń Wiejskich ze Strożysk za roladki drobiowe ze szpinakiem  w sosie z granatów, drugie miejsce Stowarzyszenie KGW Korczynianie nad Nidą za tatar ze śledzia, trzecie miejsce TMZK za kapuśniaczek.

      W kategorii III – desery, napoje i nalewki pierwsze miejsce otrzymało KGW z Czarków za ciasto czekoladowo – chałowe, drugie miejsce KGW z Błotnowoli za seromakowiec z jabłkami, trzecie miejsce  KGW ze Strożysk za tort miętowo – czekoladowy.

      Ze względu na wyjątkowe walory smakowe jury przyznało jeszcze dwa wyróżnienia, które otrzymało KGW ze Starego Korczyna za pstrąga w cieście i Stowarzyszenie KGW Korczynianie nad Nidą za zupę grzybową.

     Nagrodzone panie  otrzymały za swoje świąteczne frykasy nagrody w postaci art. sprzętu gospodarstwa domowego, ufundowane przez samorząd gminny oraz pamiątkowe dyplomy. 

     Pan wójt wręczył również paniom książki z przepisami regionalnymi, a pani kierownik KRUS – kalendarze na 2017 r.

     Przybyły na spotkanie starszy specjalista z PIP z Okręgowego Inspektoratu Pracy

w Kielcach – pan Stanisław Golmento  ogłosił konkurs na hasło o bezpieczeństwie

w gospodarstwie domowym. W tym konkursie zdecydowanie wygrały i  pierwsze miejsce oraz nagrodę rzeczową otrzymały panie ze Stowarzyszenia KGW Korczynianie nad Nidą. Drugie miejsce zajęły panie z KGW ze Strożysk, a trzecie panie z KGW ze Starego Korczyna.

     Na uwagę zasługiwały wystawki rękodzieła artystycznego, związane z wystrojem pomieszczeń i stołów na święta. Swoje prace wystawiły panie: Urszula Kliś z Grotnik Dużych, Dorota Cyrnek z Grotnik Małych, Adelina Siekierska z Wolicy, Małgorzata Gadawska
 z Nowego Korczyna oraz Mirosława Marunowska z Harmonin.

     Do dekoracji posłużyły również wyroby artystyczne pań: Marii Skrzypek ze Starego Korczyna i Anity Szwed z Brzostkowa.

     Poza tym każde koło przygotowało prześliczną dekorację stołów świątecznych.

     Jak co roku uroczystość swoim śpiewem i graniem uświetniły siostry Kasia i Ola Cerazy, które zaśpiewały wiązankę kolęd i pastorałek oraz pieśni związanych z Bożym Narodzeniem.

     Uroczystość zakończyła się wspólnym kolędowaniem.

      Szczególne podziękowanie należą się paniom ze Stowarzyszenia KGW Korczynianie nad Nidą za przygotowanie sali i udekorowanie jej własnymi wytworami . Panie wspólnie z przedstawicielami straży przyozdobiły żywą choinkę na tę uroczystość.

      Podziękowania należy kierować również do organizatorów spotkania, którzy dołożyli wiele starań, aby ta impreza na długo pozostała w pamięci zarówno pań przygotowujących potrawy konkursowe, jak i zaproszonych gości.

      Wszystkim paniom gratulujemy serdecznie pomysłów oraz życzymy wytrwałości do dalszej charytatywnej pracy. Życzymy również wspaniałych świąt, spędzonych w gronie najbliższych.

      Pan wójt zaprosił wszystkie panie na wycieczkę krajoznawczą, która odbędzie się
w najbliższym sezonie turystycznym.

     Do zobaczenia na szlaku.

Ligia Płonka

Gminny Ośrodek Kultury - PIT

Zdjęć w galerii: 20

Zobacz także

Spływ kajakowy Wiślica - Nowy Korczyn - zmiana terminu

Dodane: 2017-05-12 11:42 - Komentarze  (0)  czytane (3742)

TAGI:


Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 44.212.99.248

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Przypomnienie o zasadach segregacji odpadów na terenie Gminy Nowy Korczyn

Burmistrz Miasta i Gminy Nowy Korczyn przypomina po raz kolejny mieszkańcom gminy, a w szczególności tym, którzy zadeklarowali się do selektywnego...