Strona startowa

Wiadomości - Dla mieszkańca

Kiedy noc krótka nadchodzi Sobótka

Dodał: administrator Data: 2017-06-28 11:11:00 (czytane: 3736)

W dniu 24 czerwca 2017 r. w niezwykłej scenerii słońca, wody i ognia, nad rzeką Nidą przy molo, po raz kolejny odbyło się w Nowym Korczynie święto nazwane ,,Sobótką”. Uroczystość zorganizowały władze samorządowe gminy oraz Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie.

Takie plenerowe wydarzenia w Nowym Korczynie odbywają się każdego roku, nieprzerwanie od lat 90-tych ubiegłego stulecia. Zawsze miały niezapomniany charakter, pełen tajemnych mocy. Zmieniane były tylko miejsca obchodów, ale zawsze królowała tu radość, taniec i rzeka Nida.

Sobótka to polska nazwa dużych ognisk, palonych podczas świąt ludowych, w soboty i wigilie np. w Noc Kupały, czy w noc świętojańską, święto Piotra i Pawła, czy w Zielone Świątki.

W tym roku w Nowym Korczynie jak tradycja każe gromadnie przybyłych mieszkańców nowokorczyńskiej gminy, a także licznie zgromadzonych gości, przywitał gospodarz gminy – wójt Paweł Zagaja.

Prowadząca imprezę – Bogumiła Zawada - Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Korczynie, przedstawiła program uroczystości oraz tradycje i obrzędy związane z kultem Prasłowian Nocy Kupały, czyli letniego przesilenia słońca.

Jako pierwszy, ku wielkiemu aplauzie publiczności, wystąpił roztańczony i rozśpiewany zespół ,,Wianeczek”, pod kierunkiem pani Urszuli Strzeleckiej, a składający się z uczniów młodszych klas Szkoły Podstawowej w Nowym Korczynie.

Następnie przed sceną pokazana została piękna inscenizacja ,,Świtezianki”, pod opieką pani Izabeli Błaszczyk – Pałys. Młodzież ze Szkoły Podstawowej w Nowym Korczynie muzyką, piosenką i tańcem wesoło powitała lato. Podziwiać można było również niezwykłe akrobacje i układy tańca nowoczesnego w wykonaniu młodych tancerzy.

W międzyczasie pani Ligia Płonka – pracownik GOK i jednocześnie przewodnicząca Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej przeprowadziła konkurs wianków. Jak dawna tradycja każe wiele młodych panien puszczało swoje wianki na wodzie, a chłopcy czym prędzej je wyławiali. Czyj wianuszek najszybciej złapany będzie, to ta panienka wkrótce wyjdzie za mąż.  

Równocześnie pani Anna Stoksik – Markuszewska, prowadziła dla dzieci warsztaty kreatywne plastyczne, które jak zwykle cieszyły się dużym powodzeniem.

Na scenie odbył się  również pokaz w jumpstyle – formacji Polish Hard Dance z Tuczęp, pod opieką pani Doroty Szymczak. Chłopcy już po raz kolejny zachwycili zebranych swoim tańcem.

Punktem kulminacyjnym, na który niewątpliwie wszyscy oczekiwali był występ młodzieży z Samorządowego Gimnazjum im. św. Kingi w Nowym Korczynie, w przepięknej scenerii i oprawie, z pokazem obrzędu ludowego ,,Sobótka Świętojańska”. Młodzi artyści z niezwykłą precyzją i artyzmem oddali świętojański klimat ognia, wody, słońca i księżyca, urodzaju i płodności, radości, tańca i miłości. A to wszystko za sprawą ich opiekunów: Jolanty Kulik i Radosława Kornasia oraz nauczycieli wspomagających: Małgorzaty Kornaś, Pawła Kulika, Marii i Krzysztofa Błachów oraz innych nauczycieli gimnazjum, pod kierunkiem Dyrektor  Zespołu Szkół w Nowym Korczynie Barbary Karnawalskiej.

Po widowisku komisja w składzie: Anna Stoksik, Grażyna Kańska, Danuta Zborowska, Halina Wilk i Jan Wielgus ogłosiła wyniki konkursu na najładniejszy wianek świętojański. Pierwsze miejsce zdobyła Iga Koźbiał, drugie – Natalia Adlis, trzecie – Julia Piotrowska. Wszystkie piękne wianki dzięki pomocy panów Jacka Piotrowskiego, Krzysztofa Błacha i Leszka Chrobota zostały puszczone z biegiem rzeki Nidy. Czy wyłowili je chłopcy, to pozostaje jeszcze tajemnicą.

W konkursie ogłoszonym wcześniej na poszukiwanie kwiatu paproci zwyciężyły Maja Markuszewska i Anna Dudek. Według ludowego wierzenia kwiat paproci zakwita tylko raz w roku, właśnie w noc świętojańską, a jego kwiaty są w kształcie świetlistej gwiazdy. Śmiałek, który odnajdzie ten kwiat, będzie żył w bogactwie i dostatku przez długi czas.

Na zakończenie przybyłym zaśpiewał i zagrał zespół KAPS w składzie: Katarzyna Cerazy, Aleksandra Cerazy, Patryk Satora i Szczepan Pochopień. Zespół odnosi sukcesy na arenie wojewódzkiej, a wszyscy zgromadzeni z zachwytem słuchali ich utworów. Miłą niespodzianką był popis taneczny solistki Marii Półtorak, która już po raz drugi zatańczyła na Sobótkach.

Imprezę sobótkową Patronatem Honorowym objął pan Adam Jarubas – Marszałek Województwa Świętokrzyskiego. Patroni medialni to: Echo Dnia, Tygodnik Ponidzia, Extra Korso, portal regionalny busko.com.pl, telewizja ponidzie.TV, Portal Informacji Kulturalnej www.plik.kielce.pl

Śpiew, taniec, muzyka mogła gościć na święcie gminnym dzięki licznym sponsorom, a w szczególności dzięki wójtowi – Pawłowi Zagai, Uzdrowisku Busko – Zdrój  S.A. - z prezesem Wojciechem Legawcem na czele i Firmie „Buskowianka”, od których  otrzymaliśmy  dla ochłody wodę mineralną ”Buskowianka-Zdrój”, firmie TRANZBED i panu Andrzejowi Wajsowi. Baloniki ufundował Bank Spółdzielczy w Kielcach oddział w Nowym Korczynie. Impreza sobótkowa zakończyła się wspólnym ogniskiem nad rzeka Nidą.

Serdeczne podziękowania dla wszystkich tych, którzy przyczynili się do organizowania imprezy.

Ligia Płonka

Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie

Zdjęć w galerii: 30

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 34.231.244.12

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Przypomnienie o zasadach segregacji odpadów na terenie Gminy Nowy Korczyn

Burmistrz Miasta i Gminy Nowy Korczyn przypomina po raz kolejny mieszkańcom gminy, a w szczególności tym, którzy zadeklarowali się do selektywnego...