Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Informacja w sprawie kontroli w zakresie segregacji odpadów na terenie Gminy Nowy Korczyn

Dodał: administrator Data: 2017-07-04 11:37:27 (czytane: 2707)

Gmina Nowy Korczyn informuje, że przeprowadzana jest kontrola przez firmę ,,EKOM” Maciejczyk Sp. J. w zakresie przestrzegania przez mieszkańców i przedsiębiorców zasad prawidłowej segregacji odpadów komunalnych. Przyczyną podjęcia powyższych czynności jest niewłaściwa segregacja odpadów bądź jej brak.

Podczas kontroli pracownicy firmy odbierającej odpady będą sprawdzać:
- worki/pojemniki z odpadami komunalnymi zmieszanymi  - weryfikacja będzie dotyczyć, czy w pojemniku nie znajdują się odpady podlegające segregacji np. papier, metal, plastik, szkło, przeterminowane leki, baterie, chemikalia itp.
-worki z odpadami komunalnymi zbieranymi w sposób selektywny – weryfikacja dotyczyć będzie czy zachowana jest poprawna segregacja, np. czy w worku koloru żółtego, przeznaczonym na plastik i metal nie znajduje się np. szkło czy papier.
        Zgodnie z obowiązującymi przepisami mieszkańcy gminy Nowy Korczyn mają możliwość oddawania śmieci zebranych selektywnie bądź nieselektywnie, w zależności od tego jaką złożyli deklarację. Stawka za odbiór śmieci segregowanych z kompostownikiem wynosi 6,00 zł za osobę na miesiąc, segregowanych bez kompostownika 8,00 zł za osobę na miesiąc, a niesegregowanych 14,00 zł za osobę na miesiąc. Deklarując selektywną zbiórkę odpadów, mieszkaniec zobowiązany jest do segregowania  plastiku i metalu, szkła, papieru oraz odpadów biodegradowalnych. Takie odpady nie mogą trafiać do odpadów zmieszanych.  Zadaniem mieszkańców jest oddawanie odpadów należycie przygotowanych i posegregowanych. W przypadku gdy w odpadach zmieszanych znajduję się duża ilość odpadów nadających się do ponownego wykorzystania zwiększają one masę śmieci deponowanych na wysypisku bez możliwości odzysku odpadów. Prosimy również o zgniatanie odpadów takich jak: butelki plastikowe, kartony po mleku, sokach.
        Duża masa odpadów zmieszanych znacząco zwiększa koszty jakie ponosi Gmina za utylizacje odpadów w RIPOK w Rzędowie, dodatkowo w przypadku nieprawidłowej segregacji odpadów Gmina może być obciążona karami za nieprzestrzeganie segregacji odpadów.
        W sytuacji braku lub nieprawidłowej segregacji (wskazanej w deklaracji) stwierdzonej podczas kontroli, odpady komunalne będą traktowane jako odpady zmieszane, a właścicielowi nieruchomości zostanie naliczona opłata za gospodarowanie odpadami komunalnymi w drodze decyzji jak za odpady zmieszane w wysokości 14,00 zł miesięcznie od osoby.

W związku z powyższym, prosimy mieszkańców o przestrzeganie zasad segregacji odpadów oraz o oddawanie odpadów komunalnych zgodnie ze złożoną w Urzędzie Gminy deklaracją o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi.

Zasady segregacji odpadów zostały wyjaśnione w ulotce na temat zasad segregacji odpadów dostępnej na stronie internetowej: www.nowykorczyn.pl w zakładce DLA MIESZKAŃCA > ODPADY KOMUNALNE. Ulotka do pobrania poniżej.

Do pobrania:
Zasady segregacji odpadów komunalnych na terenie Gminy Nowy Korczyn -ulotka[PDF]

Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 3.236.156.34

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Przypomnienie o zasadach segregacji odpadów na terenie Gminy Nowy Korczyn

Burmistrz Miasta i Gminy Nowy Korczyn przypomina po raz kolejny mieszkańcom gminy, a w szczególności tym, którzy zadeklarowali się do selektywnego...