Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

I popłynęły wianki Nidą do Wisły……

Dodał: administrator Data: 2021-07-06 14:54:20 (czytane: 339)

W Nowym Korczynie ta staropolsko – słowiańska tradycja puszczania wianków na rzekę, w wieczór świętojański, kultywowana była już od dawna. Również w tym roku, jak dawny obyczaj nakazuje, w sobotę 26 czerwca, nad rzeką Nidą, obok synagogi i przystani kajakowej zebrali się (niezbyt tłumnie, ze względu na ograniczenia związane z pandemią ) mieszkańcy miasta i gminy Nowy Korczyn, uczniowie z rodzicami i nauczyciele, członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej oraz goście.

Organizatorami tej plenerowej imprezy były: władze samorządowe na czele z burmistrzem Pawłem Zagają, Biblioteka Centrum Kultury z dyrektor Mariolą Lotko. Jak zwykle wsparcia udzieliło Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej z przewodniczącą Ligią Płonką. Urząd Miasta i Gminy reprezentował wiceburmistrz – Piotr Strach.
Pani Mariola Lotko przywitała wszystkich w magicznej, nadnidziańskiej scenerii, w wianku własnoręcznie uwitym, z polnych kwiatów i ziół. Uroczystość rozpoczęła się od wystawy prac lokalnych artystów. Ze swoimi pracami: grafikami, martwą naturą i autoportretem debiutowała, uczennica Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Nowym Korczynie - Alicja Krzyżańska. Wystawiła swoje dzieła pod kierunkiem – mgr sztuki pani Anny Stoksik – Markuszewskiej -  trenerki zajęć plastycznych, organizowanych w Bibliotece Centrum Kultury w Nowym Korczynie. Młodej artystce kibicowały koleżanki i koledzy z klasy, z wychowawczynią panią Barbarą Bonar.
Swój dzień miał również artysta lokalny pan Jan Wielgus, który pokazał swoje najnowsze prace, a dodatkowo świętował jeszcze imieniny. Jak zwykle nie zabrakło haftów i szydełkowych serwetek artystki regionalnej ze Starego Korczyna – pani Marii Skrzypek. Wszystkie dzieła wzbudziły zachwyt wśród zebranej publiczności. Dużym zainteresowaniem  cieszyły się warsztaty plastyczne dla najmłodszych, zorganizowane przez panią Annę Stosik – Markuszewską, pod  kierunkiem Biblioteki Centrum Kultury. Tym razem dzieci wykonywały fantazyjne lampiony, z różnych materiałów plastycznych, pod czujnym okiem, nie tylko instruktorki, ale także rodziców.
Tradycyjne dla dzieci i młodzieży odbyły się trzy konkursy. Punktem kulminacyjnym był  konkurs  na „Najpiękniejszy Wianek Świętojański”. Do konkursu wystawiono 10 wianków, własnoręcznie wykonanych przez dzieci. Wszystkie uwite były samodzielnie, z polnych i łąkowych roślin, ziół oraz kwiatów z własnego ogródka, bez sztucznych upiększeń. Prace oceniało jury w składzie: Bogumiła Zawada, Marian Czaja, Stefania Gubernat. Wszystkie wianki uplecione były zgodnie z przyjętym regulaminem. Po naradzie komisja wyłoniła najpiękniejszy wianek. W tym roku zaszczyt ten przypadł Michalinie Pabijańczyk. Dwa drugie równorzędne miejsca przyznano dla Matyldy Półtorak i Zofii Kochan. Trzecie miejsce otrzymał wianek Huberta Jaroszka. Pozostałe prace zostały wyróżnione.
Drugim konkursem, również cieszącym się dużym zainteresowaniem, był konkurs wiedzy na temat „Regionalne Obrzędy i zwyczaje świętojańskie”. Do konkursu przystąpiło siedmioro zawodników: Antonina Leśniak, Oliwia Misiewicz, Aleksander Leśniak, Amelia Kowalczyk, Jakub Misiewicz, Bartosz Marek, Bartłomiej Byczyński. Przy ogólnym aplauzie i wsparciu, wszyscy bez trudu poradzili sobie z przygotowanymi pytaniami. Cała siódemka zasłużyła na duże brawa, wyróżnienia, nagrody i dyplomy. Konkurs przygotowała i przeprowadziła Ligia Płonka - pracownica Punktu Informacji Turystycznej w Nowym Korczynie, przy pomocy ekspertów TMZK.
Wreszcie odbył się długo oczekiwany przez przybyłe dzieci konkurs na „Poszukiwanie kwiatu paproci” . Chętnych do tego konkursu nie brakowało, a w tym roku zorganizowany on został w formie gry terenowej. Zgłaszający się podzieleni zostali na dwie drużyny. Musieli pokonać wiele trudności, odszukać ukryte zagadki i prawidłowo je rozwiązać. Obydwie ekipy spisały się znakomicie, a emocji przy tym nie brakowało. Konkurs przygotowała i przeprowadziła bibliotekarka pani Marzena Sadowska.
Atrakcyjne nagrody w konkursach ufundowali: Starostwo Powiatowe w Busku – Zdroju, Urząd Miasta i Gminy, Biblioteka Centrum Kultury w Nowym Korczynie.
A gdy nadszedł odpowiedni czas, orszak z wiankami wyruszył nad molo, aby panny mogły puścić  swoje plecionki na leniwe wody Nidy. Wszyscy z zapartym tchem obserwowali, który wianek zaplącze się w zaroślach, ale one wartko płynęły, aż zniknęły za zakrętem rzeki. Z pewnością zostaną wyłowione przez krzepkich kawalerów, a w Nowym Korczynie żadnej pannie nie grozi już staropanieństwo.
Na zakończenie rozpalone zostało ognisko, przy którym można było upiec kiełbaskę, porozmawiać  z dawno niewidzianymi znajomymi i nacieszyć się pięknem nadnidziańskiego krajobrazu.
Ognisko zorganizowane zostało przez władze samorządowe Miasta i Gminy Nowy Korczyn.
Organizatorom i osobom współpracującym należą się słowa uznania, za trud zorganizowania święta „Nocy Kupały”. Trochę popadało, ale na koniec zaświeciło słońce, tak, że wszyscy ogólnie byli zadowoleni. Chociaż na chwilę mogli oderwali się od codziennych trosk, związanych z rożnego rodzaju obostrzeniami, nakazami i zakazami.
Ligia Płonka
Punkt Informacji Turystycznej w Nowym Korczynie

Zdjęć w galerii: 28

Zobacz także

Narodowe Czytanie Moralność Pani Dulskiej

Dodane: 2021-09-16 11:18 - Komentarze  (0)  czytane (100)

TAGI:


Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ostrzeżenie meteorologiczne na dzień 13.07.2021 r.

IMGW-PIB Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Krakowie ostrzega o nadchodzących opadach deszczu i burzach z gradem....