Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Dwa dni ze św. Kingą w Nowym Korczynie

Dodał: administrator Data: 2022-08-01 13:54:28 (czytane: 309)

Kingonalia to wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz kulturalnych imprez Nowego Korczyna. W tym roku uroczystości odbywały się w dniach 23-24 lipca 2022 r.

Pierwszy dzień tradycyjnie rozpoczęła pielgrzymka do Sanktuarium Świętej Kingi, odbywająca się pod hasłem: „Posłani w pokoju Chrystusa”. Wierni z diecezji: kieleckiej i tarnowskiej oraz archidiecezji krakowskiej zwiedzali nowokorczyńskie zabytki, a następnie wzięli udział w uroczystej procesji i mszy świętej, której przewodniczył biskup kielecki Jan Piotrowski.
Burmistrz Paweł Zagaja przypomniał, że 14 czerwca 2021 roku Stolica Apostolska ogłosiła św. Kingę patronką Nowego Korczyna. Dekret Kongregacji Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów był odpowiedzią na uchwałę rady miejskiej, podjętą 3 października 2019 roku i przekazaną za pośrednictwem Kurii Diecezjalnej do Rzymu. To odpowiedź na zasługi i nieustający kult św. Kingi w mieście.
Uczestnicy pielgrzymki tradycyjnie wzięli udział w procesji od źródełka św. Kingi do kościoła św. Stanisława. W korowodzie znalazła się też para książęca- św. Kinga i Bolesław Wstydliwy, w których rolę wcielili się Alicja Jaroszek i Alan Zawada
W dniu 24 lipca 2022r. odbyła się cześć artystyczna Kingonaliów. Niedzielne popołudnie spędzone w Nowym Korczynie obfitowało w sporą dawkę muzyki i zabawy. Impreza rozpoczęła się o godzinie 16. Na scenie z energetycznym koncertem przebojów pojawili się artyści z agencji Moc.Art z Krakowa. Następnie swoje niezapomniane występy dały zespoły CamaSutra i Toskański. Na zakończenie programu odbyła się zabawa taneczna przy muzyce zespołu Duex.
Oprócz muzyczno-tanecznej uczty, na mieszkańców i gości czekały przeróżne atrakcje. Dzieciaki i młodzież bawiły się w kolorowym pyle podczas Festiwalu Kolorów Holi. Dorośli natomiast wypoczywali w ogródku piwnym. Były pyszne przekąski z grilla i chłodne piwo. Dla dzieci przygotowano wesołe miasteczko, dmuchańce i wiele innych atrakcji.

Zdjęć w galerii: 45

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Powstanie Warszawskie. Pamiętamy!

1 sierpnia to wyjątkowa dla każdego Polaka data. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego. ...