Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Drugi etap rewitalizacji Nowego Korczyna

Dodał: administrator Data: 2018-05-18 11:03:07 (czytane: 1039)

To już pewne. Samorząd Gminy Nowy Korczyn pozyskał ponad 4 miliony 200 tysięcy złotych na drugi etap rewitalizacji Nowego Korczyna. Wniosek o dofinansowanie złożony do Urzędu Marszałkowskiego, na czele którego stoi marszałek Adam Jarubas, znalazł się na wysokim czwartym miejscu listy rankingowej.

W ramach dużej podzielonej na etapy inwestycji o wartości 5,8 mln złotych, która rozpocznie się jeszcze w tym roku, przewiduje się m.in.: uporządkowanie i zagospodarowanie placu nad Nidą, wykonanie elewacji oraz wymianę centralnego ogrzewania w budynku szkoły podstawowej, remont i oznakowanie ulic, wymianę wodociągu, modernizację kanalizacji i oświetlenia ulicznego, utwardzenie placu przy kościele, remont organistówki, doposażenie placu zabaw. Prace zaplanowano na lata 2018-2022 , a wartość dofinansowania to 80%.

rewitalizacja.jpg 

- To dobra wiadomość – przyznaje wójt Gminy Nowy Korczyn Paweł Zagaja. - Nareszcie będziemy mogli rozpocząć drugi etap rewitalizacji. Obiekty objęte projektem to przestrzenie niezwykle ważne nie tylko pod względem estetycznym, ale przede wszystkim z uwagi na ich rolę społeczną i gospodarczą. Chodzi tu głównie o funkcje centralnego miejsca życia społecznego, kulturalnego, a także turystycznego.

Do rewitalizacji wybrano obiekty, obszary wymagające poprawy stanu lub natychmiastowej interwencji. Jednym z nich jest teren nad Nidą. Powstanie tu ogrodzony plac zabaw, altana, grill, nowa toaleta, chodnik z kostki brukowej, oświetlenie placu a przy ruinach synagogi nowe miejsca parkingowe. Adaptacja i zagospodarowanie zdegradowanego obszaru nad rzeką Nidą przyczyni się do wzrostu atrakcyjności terenu, który stanie się miejscem organizacji wydarzeń kulturalnych, a także świetnym miejscem do rodzinnego spędzania wolnego czasu. W ramach rewitalizacji przewidziano także prace przy budynku szkoły podstawowej, m.in. docieplenie ścian, wykonanie elewacji, wymianę centralnego ogrzewania, wymianę okien. Zmodernizowany zostanie budynek organistówki poprzez remont wnętrza, ocieplenie stropu, wykonanie elewacji i budowę chodnika przed obiektem. W centrum Nowego Korczyna zagospodarowane zostaną miejsca do odpoczynku, wykonane nasadzenia krzewów ozdobnych i kwiatów wieloletnich. Ponadto doposażony zostanie plac zabaw przy Punkcie Przedszkolnym. Przeprowadzony będzie też kolejny etap rewitalizacji nowokorczyńskich uliczek: Średniej, Polnej, Buskiej (do bloku), Farnej (łącznik do ul. Piłsudskiego), Psie Górki i Armii Krajowej, a nowe chodniki powstaną przy ulicy Krakowskiej i Stopnickiej, utwardzone też zostaną place przy Urzędzie Gminy, remizie OSP i przy kościele franciszkańskim. Pojawią się tabliczki z nazwami ulic, a oświetlenie przy ulicy Buskiej i Stopnickiej zostanie zmodernizowane. W ramach porozumienia z powiatem buskim powstanie chodnik obustronny wzdłuż ulicy Farnej aż za cmentarz. Z kolei wzdłuż ulic Farnej, Kingi, Buskiej, Grotnickiej Górnej i Armii Krajowej nastąpi wymiana sieci wodociągowej, przewidziano także przebudowę stacji ssąco – tłoczącej oraz remont 40 studzienek kanalizacyjnych, a także zakup nagłośnienia do gminnego Ośrodka Kultury.

- Mieliśmy bardzo dobry wniosek, w przygotowanie którego włożyliśmy dużo serca i pracy. Cieszę się, że znalazło to odzwierciedlenie w postaci pozyskanego dofinansowania – podkreśla wójt Paweł Zagaja. - Dzięki tym środkom, centrum naszego królewskiego miasteczka przejdzie kapitalną metamorfozę. To jest bardzo złożony, wielowątkowy projekt, którego głównym celem jest poprawa jakości i wzrost poziomu życia mieszkańców obszaru rewitalizacji poprzez ożywienie społeczne i gospodarcze oraz zwiększenie atrakcyjności i funkcjonalności przestrzeni publicznych przy zachowaniu dbałości o walory przyrodnicze tego obszaru – dodaje wójt.

Zobacz także

Remont drogi powiatowej w Piasku Wielkim

Dodane: 2019-06-15 10:48 - Komentarze  (0)  czytane (71)

TAGI:


Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Opłaty i terminy uiszczania opłat

Na terenie Gminy Nowy Korczyn od 1 lutego 2019 obowiązują następujące stawki opłat za gospodarowanie odpadami ...