Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Dożynki Parafialne w Starym Korczynie

Dodał: administrator Data: 2018-08-27 08:07:48 (czytane: 1207)

Na 15 sierpnia przypada jedno ze świąt kościelnych znane powszechnie pod nazwą święta Matki Boskiej Zielnej. Oficjalna nazwa święta, które w kościele katolickim obchodzimy 15 sierpnia to Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Jest to jedno z najstarszych świąt kościelnych, mające swój początek w V wieku. W kościołach wschodnich to święto obchodzone jest dwa tygodnie później i ma nazwę: Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny. Nazwa Matki Boskiej Zielnej ma też związek z porami roku. Połowa sierpnia to czas zbiorów, pierwszych dożynek, dlatego w tym dniu święci się kwiaty, zioła i warzywa.

W dniu 15 sierpnia 2018 roku jak nakazuje tradycja w Kościele Parafialnym pod wezwaniem Św. Mikołaja w Starym Korczynie  odbyły się  dożynki parafialne.
Delegacje z wieńcami uwitymi z tegorocznych zbóż podążały w tradycyjnych korowodach,
 w strojach krakowskich:  z Winiar Dolnych, Senisławic, Ksan, Żukowic i Czarków  na wozach przystrojonych kwiatami, zielonymi gałęziami, ze śpiewem młodzieży i akompaniamentem.  Atmosferę świąteczną i podniosły styl uroczystości dodawały bochny chleba przywiezione przez poszczególne wioski.
Uroczysty pochód dożynkowy ze Starego Korczyna prowadziła delegacja dzieci w strojach krakowskich i  Panie z Koła Gospodyń Wiejskich pod przewodnictwem  Krystyny Szafraniec – przewodniczącej KGW z wieńcem wykonanym z czterech zbóż, koszami wypełnionymi owocami  i ziołami oraz bochnem chleba upieczonym tradycyjnie przez Panią Zofię Pytlik. Chleb dożynkowy niesiony był przez Sołtysa Wsi Stary Korczyn Grzegorza Pytlika w asyście Radnej Rady Gminy Nowy Korczyn Krystyny Szafraniec i małżonki Eweliny Pytlik, które niosły przepięknie ustrojone kosze z owocami udekorowanymi przez Panią Jolantę Gawlik.
Uroczystą mszę św. celebrował ksiądz Marek Małczęć - Dziekan Dekanatu Nowokorczyńskiego, proboszcz naszej parafii.
Mszę rozpoczęto pieśnią dziękczynną „Błogosławiona dobroć człowieka” w wykonaniu Gabrysi Biesagi, której anielski głos rozchodził się po całym kościele.
Wieńce dożynkowe i chleby oraz kosze z owocami zostały złożone przez delegacje przed ołtarzem, jako dziękczynienie za tegoroczne zbiory, gdzie zostały poświęcone podczas uroczystej mszy dziękczynnej. Ksiądz proboszcz w homilii nawiązał do Święta Matki Boskiej Zielnej, przedstawił historię  tego święta i podziękował rolnikom, delegacjom i gościom za liczne przybycie do kościoła na eucharystię. Po odprawionej mszy św. przedstawiciele poszczególnych delegacji podzielili chleb i częstowali przybyłych mieszkańców i gości.
Całość uroczystości została udokumentowana przez Aleksandrę Gawlik, która rokrocznie fotografuje wszystkie uroczystości kulturalne i parafialne. W tegoroczne dożynki w Starym Korczynie zaangażowani byli m.in. Radna Rady Gminy Pani Krystyna Szafraniec, Panie z Koła KGW Stary Korczyn, Sołtys Wsi Stary Korczyn, Proboszcz Parafii Stary Korczyn, dzieci, delegacje z Winiar Dolnych, Senisławic, Ksan, Żukowic, Czarków i Starego Korczyna.

Zdjęć w galerii: 54

Zobacz także

Życzenia Wielkanocne

Dodane: 2019-04-18 09:59 - Komentarze  (0)  czytane (145)

TAGI:


Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Opłaty i terminy uiszczania opłat

Na terenie Gminy Nowy Korczyn od 1 lutego 2019 obowiązują następujące stawki opłat za gospodarowanie odpadami ...