Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Czy Nowy Korczyn znów będzie miastem?

Dodał: administrator Data: 2017-07-31 08:39:32 (czytane: 1130)

Kolejna miejscowość powiatu buskiego deklaruje konsultacje społeczne w sprawie przywrócenia praw miejskich. Mowa o Nowym Korczynie, który kiedyś był już miastem… i to nawet królewskim. Wójt Paweł Zagaja zapowiada podjęcie inicjatywy powrotu Nowego Korczyna na mapę miast.

Jak podkreśla Wójt Paweł Zagaja pierwszym etapem będzie powołanie komitetu społecznego, w skład którego wchodzić będą sołtysi, radni, przedstawiciele stowarzyszeń i organizacji pozarządowych. Zaproszenia zostały już wystosowane. Następnie mieszkańcy poprzez komitet będą mogli wypowiedzieć się na ten temat. Ich głosy będą podstawą do tego, by przystąpić do procedury.

rynek.jpg


Pomysł przywrócenia Nowemu Korczynowi praw miejskich to efekt rozmów i spotkań z mieszkańcami, którzy wstępnie przychylnie odnieśli się do planów samorządu. Najbliższy rok to czas dalszych konsultacji i weryfikowania wymagań, które miejscowość będzie musiała spełnić, by móc ponownie stać się miastem. Ostateczna decyzja, czy zostanie złożony wniosek do Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, zostanie ogłoszona na przyszłorocznym jubileuszu 760. rocznicy lokacji miejscowości.
Nowy Korczyn otrzymał prawa miejskie 759 lat temu. Stracił - w 1869 roku, mocą carskiego ukazu, po upadku powstania styczniowego. To bardzo dobry moment, by spróbować przywrócić prawa miejskie dla Nowego Korczyna. Miasteczko zyska przede wszystkim prestiż.
Wójt Paweł Zagaja uspokaja, że zmiana statusu miejscowości nie będzie się wiązać z wyższymi stawkami podatku. Nie wrosną też z tego tytułu opłaty targowe, ani opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Przekształcenie nazwy organu wydającego dowód osobisty nie spowoduje również konieczności wymiany dotychczasowego dokumentu.

Zobacz także

760 lecie Lokacji Nowego Korczyna

Dodane: 2018-07-19 13:31 - Komentarze  (0)  czytane (48)

TAGI:


Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.92.163.188

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dzień Strażaka - 4 maja

Z okazji Dnia Strażaka składamy życzenia wszystkim tym, którzy społecznie i zawodowo pełnią służbę pożarniczą oraz dziękujemy za waszą...