Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Budżet gminy Nowy Korczyn uchwalony

Dodał: administrator Data: 2020-01-13 09:53:30 (czytane: 798)

W dniu 30 grudnia 2019 r. podczas ostatniej w roku sesji Rada Miejska w Nowym Korczynie uchwaliła Budżet Gminy na 2020 rok.

W budżecie zaplanowano dochody budżetowe na poziomie 27 840 523,64 zł oraz  wydatki budżetowe na poziomie 29 118 789,83 zł. Powstały deficyt gmina pokryje z kredytu.
Na inwestycje wieloletnie planowane do realizacji w 2020 roku zostaną przeznaczone 3,6 mln zł. Wśród nich znalazły się przede wszystkim:
- II etap rewitalizacji miejscowości gminnej Nowy Korczyn (m.in.: przebudowa sieci wodociągowej w Nowym Korczynie – ul. Farna, Buska, Armii Krajowej, Grotnicka Górna, wykonanie elewacji budynku organistówki wraz z ociepleniem stropu, przebudowa drogi powiatowej Szczerbaków- Sępichów – Nowy Korczyn wraz z budową oświetlenia ulicznego i chodnika wzdłuż ulicy Farnej) – 2 364 527,58 zł
- wdrożenie innowacyjnych rozwiązań wpływających na poprawę dostępności e-usług (utworzenie portalu interesanta, dzięki któremu bez wychodzenia z domu będzie możliwe załatwienie wielu spraw urzędowych; wymiana wodomierzy na terenie gminy, z których odczyt będzie się odbywać w sposób zdalny, drogą radiową.) – 538 635,45 zł
- kompleksowa poprawa bazy dydaktycznej i sportowej w placówkach oświatowych (budynek szkoły podstawowej w Nowym Korczynie – wymiana podłóg, malowanie pomieszczeń, wymiana instalacji elektrycznej, oświetlenie boiska) – 238 093,25 zł
- instalacja systemów energii odnawialnej na domach prywatnych – 198 500 zł
- przebudowa drogi w Badrzychowicach – 230 521 zł
Największe sumy pochłonie oświata i pomoc społeczna – w sumie blisko 18,5 mln zł przy dochodach budżetowych w wysokości 27,8 mln zł . Wydatki na cały system oświaty ustalono w wysokości ponad 9,2 mln zł. Subwencja oświatowa w wysokości 3,7 mln zł pokryje jedynie 40% całości wydatków na oświatę. Podobną kwotę blisko 9,2 mln zł zaplanowano na funkcjonowanie pomocy społecznej. Ze środków własnych gmina musi pokryć wydatki w kwocie 1,2 mln zł. W sumie do oświaty i pomocy społecznej gmina musi dopłacić z własnych środków kwotę 6,6 mln zł, która to mogłaby być przeznaczona na inwestycje.
W 2020 roku gmina Nowy Korczyn musi spłacić blisko 1 milion złotych kredytów i pożyczek. Dług ogółem na koniec 2020 roku wyniesie 16 milionów 256 tysięcy 204 złotych.
Burmistrz Paweł Zagaja podkreśla, że to będzie bardzo trudny i ciężki rok budżetowy, jakiego jeszcze nie było. - Żeby domknąć budżet na 2020 rok gmina musi zaciągnąć blisko 1,2 miliony złotych kredytu. A gdzie jakiekolwiek inwestycje? W tym roku to rekord rekordów - gmina musi dołożyć z własnych środków do funkcjonowania oświaty ponad 5,4 milionów. Subwencji oświatowej nie starcza nawet na pokrycie pensji dla nauczycieli. Otrzymana subwencja pomaga jedynie pokryć pobory nauczycieli tylko w 60 procentach. Z kolei do funkcjonowania pomocy społecznej samorząd będzie musiał dopłacić blisko 1,2 miliona złotych ze środków własnych. Z czego sama dopłata do osób przebywających w domach pomocy społecznej- to ponad 600 tysięcy złotych.– dodaje burmistrz.
Podstawowym problemem nie tylko gminy Nowy Korczyn są niewspółmiernie rosnące wydatki w stosunku do otrzymanych dochodów. Chodzi m.in. o rosnące koszty płacy w związku z podwyższaniem jej minimalnej wysokości, niedoszacowanie wysokości subwencji oświatowej wobec rosnących kosztów w placówkach oświatowych oraz bardzo szybko rosnące koszty usług i materiałów. Wszystko to stanowi poważne wyzwanie dla gmin, powodując ograniczenie dynamiki rozwojowej w 2020 roku i latach następnych.

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Harmonogram odbioru odpadów na rok 2020 - Uwaga odbiór wszystkich odpadów w jednym dniu

Harmonogram odbioru odpadów komunalnych i segregowanych z terenu gminy Nowy Korczyn...