Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

Budowa mostu na finiszu

Dodał: marzena Data: 2020-10-09 07:52:10 (czytane: 469)

Kończy się rozpoczęta pod koniec marca 2019 r. budowa mostu na rzece Wiśle, który połączy woj. świętokrzyskie (Nowy Korczyn) i małopolskie (Borusowa).

Jest to obiekt o długości ponad 670 m, w skład którego wchodzi 13 przęseł – najdłuższe, nad nurtem rzeki, ma 130 m. Na moście przewidziano jezdnię (DW973) o szerokości 7 m z dwoma pasami ruchu, a także chodniki i ścieżkę rowerową. Poza tym w ramach tego zadania po obu stronach Wisły powstają drogi dojazdowe o łącznej długości około 2 km.

Aktualnie trwają prace wykończeniowe nawierzchni mostu, budowane są chodniki, ścieżka rowerowa, powstaje infrastruktura odwodnieniowa, prowadzone są instalacje elektryczne związane z oświetleniem mostu. Od strony świętokrzyskiej droga krajowa 79 Kraków - Sandomierz jest przebudowywana o nowe rondo 4-wylotowe, które połączy drogę krajową z drogą prowadząca na most. Budowany jest zjazd do miejscowości Podzamcze, Łęka, Podraje, dzięki temu mieszkańcy tych miejscowości będą mieli płynny dojazd do Nowego Korczyna. Po stronie Małopolski również trwa budowa łącznika mostu z drogą wojewódzką nr 973.

Obecnie ruch na drodze krajowej nr 79 odbywa się wahadłowo. Po wybudowaniu pierścienia ronda ruch w kierunku Krakowa przeniesiony zostanie na rondo.

Pierwszy most, łączący Nowy Korczyn i Borusową, wysadzono po wybuchu II wojny światowej, potem uruchomiono przeprawę promową. Dzięki budowie tego mostu wygodniej będzie można podróżować od Rzeszowa czy Tarnowa w stronę Warszawy, łatwiej będzie też dojechać do uzdrowiska Busko-Zdrój czy autostrady A4 i strefy aktywności gospodarczej w okolicy Tarnowa.

Pierwotnie nowy most miał być gotowy 30 października 2020 r., ale wybuch pandemii utrudnił przeprowadzenie części robót. Termin został przesunięty na 15 grudnia br. Budowa pochłonie 53,7 mln zł.

Historia budowy mostu oraz galeria zdjęć przedstawiająca poszczególne jej etapy:
http://www.gmina.nowykorczyn.pl/budowa-mostu,8,109,109,p.htmlZdjęć w galerii: 5

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Oferta pracy w Zakładzie Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie

Zakład Gospodarki Odpadami Komunalnymi Sp. z o.o. w Rzędowie zatrudni 3 pracowników na stanowisko SORTOWACZ. ...