Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

„Polski splot” nad Wisłą w Nowym Korczynie

Dodał: administrator Data: 2019-09-27 14:26:08 (czytane: 939)

W niecodziennej scenerii i przy pełnym słońcu, w sobotę 14 września 2019 r. nad rzeką Wisłą w Nowym Korczynie, odbyła się kolejna uroczystość, z okazji obchodów w gminie Nowy Korczyn 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa Narodowego p. h. „Polski splot”

W tym roku na „Pikniku Historycznym” przeszłość splatała się z teraźniejszością, tradycja z nowoczesnością, kultura z codziennością i rzemiosło z produkcją masowego odbioru.
Organizatorami plenerowej imprezy byli: Miejsko Gminny Ośrodek Kultury, Towarzystwo Miłośników Ziemi Korczyńskiej i władze samorządowe gminy, pod kierunkiem burmistrza – Pawła Zagai. W organizację uroczystości włączyła się także Miejsko Gminna Biblioteka Publiczna w Nowym Korczynie, pod kierownictwem pani Haliny Luter.
Jak przystało na wydarzenie historyczno – kulturowe organizatorzy wystąpili w strojach retro, a na pokazie mody królowały stroje z różnych okresów, od czasów odzyskania niepodległości do czasów współczesnych.
Przybyłych na uroczystość gości powitała dyrektor Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury – pani Mariola Lotko. Władze samorządowe reprezentował wiceburmistrz – Piotr Strach i przewodnicząca Rady Miasta – Kazimiera Gołdyn. Na piknik przybyli także członkowie Towarzystwa Miłośników  Ziemi Korczyńskiej, członkowie Stowarzyszenia KGW Korczynian nad Nidą z przewodniczącą Grażyną Rasińską, mieszkańcy Nowego Korczyna i okolicy oraz przyjezdni turyści.
Część oficjalną rozpoczęła pani Grażyna Kańska – wiceprzewodnicząca TMZK, która przedstawiła referat na temat: „Rzeka Wisła w Nowym Korczynie naturalną granicą zaborów”. W swoim wystąpieniu zwróciła uwagę, że po I rozbiorze Polski w 1772 roku na odcinku od Bielska – Białej poprzez Kraków, Nowy Korczyn, Sandomierz, rzeka Wisła stała się naturalną granicą pomiędzy Rzeczpospolitą a Galicją.
W wyniku III rozbioru Polski Nowy Korczyn przez 14 lat należał do Austro – Węgier. Dopiero w 1809 r. ziemie te zostały przyłączone do Księstwa Warszawskiego , a po 1815 r. stały się częścią Księstwa Warszawskiego, a Wisła znowu była granicą między Polską a Galicją. To się zmieniło po 1918 r., kiedy Polska po 123 latach niewoli odzyskała wolność. W czasie II wojny światowej nasza gmina, woj. świętokrzyskie i cała Małopolska znalazła się w Generalnej Guberni. 8 września 1939 r. został wysadzony most na Wiśle przez uciekające wojsko polskie. Po wojnie zorganizowano tu przeprawę promową, która  funkcjonuje do dziś. Obecnie trwa budowa mostu, który połączy województwo świętokrzyskie z małopolskim. Rzeka Wisła stanowi naturalną granicę tych województw.
Następnie przewodnicząca TMZK - Ligia Płonka – wygłosiła referat na temat: „Działania Legionów Polskich nad Wisłą w Nowym Korczynie”. Skupiła się na marszu I Kompanii Kadrowej z Kielc do Szczucina, bitwie zwanej operacją korczyńską, która rozpoczęła się strzelaniną prowadzoną przez szerokość Wisły, pomiędzy żandarmerią austriacką a konnymi patrolami rosyjskimi w rejonie Borusowej. Następnie krótko zwróciła uwagę na sławny bój Legionów Józefa Piłsudskiego z wojskami moskiewskimi, czyli chrzest bojowy 1. Pułku Legionów Polskich i w konsekwencji I Brygady Legionów Polskich, który miał miejsce 23 września 1914 r. w Czarkowach. Przypomniała o cmentarzu wojennym z czasów I i II wojny światowej i znajdującym się na nim pomniku legionowym.
Pani Teresa Krupska – radna Rady Powiatu Buskiego – odczytała list, skierowany na ręce organizatorów EDDzN w Nowym Korczynie, od pani Wojewody Świętokrzyskiej – Agaty Wojtyszek, która gratulowała inicjatywy i realizacji przedsięwzięć o treści historycznej na naszej ziemi.  
Pani Mariola Lotko zachęciła wszystkich do oglądania wystaw, w tym pokazu mody retro. Zreferowała trendy i zmiany w modzie polskiej i europejskiej, a przygotowane kreacje można było podziwiać na manekinach, gdzie królowały piękne suknie, garsonki, przyozdobione w pióra, korale, błyskotki i kapelusze. Na planszach oglądać można było zdjęcia i opisy kreacji od dawnych do współczesnych czasów.  
Na stoiskach organizatorzy zgromadzili również ręczne robótki: serwety, swetry, kamizelki, hafty, tkaniny lniane i tkane na krosnach chodniki ze starych szmatek.
Uroczystość uświetniły obrazy lokalnych artystów: pana Jana Wielgusa z Nowego Korczyna i pana Zygmunta Bernata z Parchocina, którzy obecni byli przy swoich pracach. Wystawiono także rzeźby pana Ryszarda Wieczorka z Nowego Korczyna i prace artystów z I Gminnego Pleneru Malarskiego p. h. „Pędzlem malowane”.
Wystawę ubogaciło stoisko z dawnymi przedmiotami gospodarstwa domowego, które na strychu u dziadków, czy znajomych wyszukała młodzież uczestnicząca w realizacji projektu „Równać Szanse 2018” pod nazwą „Z korczyńskiej chaty”. Rekwizyty na wystawę przekazała także pani Elżbieta Dybała z Nowego Korczyna.
Pan Henry Krupski – członek TMZK – wspomniał o swoim wujku Franciszku Sępichowskim, uczestniku wojny polsko – ukraińskiej w 1919 r. i polsko – bolszewickiej w 1919 – 1920 r. W latach 1937 – 1939 był dowódcą 3 kompanii I batalionu 29 pp. Brał udział w walkach z Niemcami nad Bzurą. Poległ w Młocinach podczas przebijania się do Warszawy. Odznaczony został wieloma państwowymi odznaczeniami.
Druga część spotkania miała charakter rozrywkowy, a wszyscy mogli posmakować tradycyjnej kuchni polskiej: bigosu, pierogów z mięsem i z kaszą jaglaną, pasztecików i ciast własnego wypieku pań Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej. Bigos przygotowali państwo Marzena i Robert Wilkowie, pierogi panie: Urszula Kliś, Stefania Gubernat i Mirosława Muranowska. Ciasta upiekły panie z własnych produktów: Zdzisława Lira, Jolanta Motyl i Teresa Krupska. Na zakończenie spotkania, przy dźwiękach muzyki gitarowej pana Jerzego Wilka, przy ognisku, w wesołym nastroju,  pieczono kiełbaski.

Ligia Płonka
Punkt Informacji Turystycznej w Nowym Korczynie

Zdjęć w galerii: 26

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Startuje Masz Głos - ogólnopolska akcja szkoleniowa

W całym kraju rusza kolejna edycja akcji Masz Głos, która zmienia Polskę i buduje dialog pomiędzy społecznością lokalną, a władzami...