Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

„Dla Ciebie Polsko – w stulecie czynu legionowego” – otwarcie wystawy

Dodał: administrator Data: 2019-11-15 13:44:41 (czytane: 668)

Z okazji 11 Listopada Narodowego Święta Niepodległości, z inicjatywy Burmistrz Miasta i Gminy Nowy Korczyn Pawła Zagaja oraz Rady Miejskiej w Nowym Korczynie, odbyło się w dniu 10 listopada 2019 r. w remizie OSP otwarcie wystawy „Dla Ciebie Polsko – w stulecie czynu legionowego”.

Wystawa poświęcona Legionom Polskim wypożyczona została z Krakowskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej przez Miejsko Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie, aby uczcić 101. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez naród polski. Przedstawia trudne losy Polskich legionów w latach I wojny światowej , od czasu wymarszu w sierpniu 1914 r. z krakowskich Oleandrów, do czasu zakończenia I wojny światowej i odzyskania niepodległości. Zdjęcia i opisy informują o wymiarze działań wojennych, zawiłych okolicznościach politycznych rodzącego się państwa Polskiego. Przedstawiają także sylwetki wybitnych dowódców i żołnierzy legionowych, w tym Naczelnika Józefa Piłsudskiego.
Ekspozycję uświetnił wykład dr Michała Zawiszy z Delegatury IPN w Kielcach p. t. „Ziemia Świętokrzyska na drodze do niepodległości”. Radny Miasta  - Władysław Trela uzupełnił wypowiedź dyrektora na temat cmentarza wojennego w Uciskowie i poniesionych strat materialnych przez miejscową ludność cywilną. Wiernych fanów zyskał sobie Wojskowy Zespół Wokalny KONSONANS z Pacanowa. Koncert pieśni patriotycznych z minionych lat uświetnił i wzruszył niejedną osobę. Brawom i bisom nie było końca. Jedną z pieśni p.t. „Lato już” panowie dedykowali posłowi RP dr Czesławowi Siekierskiemu, który bezpośrednio z Warszawy wstąpił, aby obejrzeć wojenną wystawę.
Na uroczystość licznie przybyli goście: ks. proboszcz parafii w Nowym Korczynie Paweł Majewski, członek honorowy TMZK – Marian Czaja, mieszkańcy, radni i sołtysi gminy, członkowie Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej oraz członkinie Kół Gospodyń Wiejskich. Słodki poczęstunek przygotowały panie z Miejsko Gminnego Ośrodka Kultury.
Całość prowadziła dyrektor Mariola Lotko.
Pan burmistrz Paweł Zagaja i pani Kazimiera Gołdyn – przewodnicząca Rady Miasta podziękowali wszystkim za przybycie, zorganizowanie wystawy. Szczególnie gorąco podziękowali panu dyrektorowi IPN Michałowi Zawiszy za przybycie i wygłoszenie bardzo interesującego referatu na temat wyzwolenia naszego kraju i tworzenia się władzy w wolnej Polsce, w latach 1914 – 1918.
Takie niezwyczajne spotkania z wybitnymi osobami na długo zapadną w pamięci naszego społeczeństwa.
Wystawa czynna będzie do końca listopada. Można ją obejrzeć w czasie „Wieczoru wspomnień, który zorganizowany będzie w Remizie OSP w piątek 22 listopada bieżącego roku.

Ligia Płonka
Punkt Informacji Turystycznej


Zdjęć w galerii: 20

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Ślubowanie klasy I i Pasowanie na czytelnika w Brzostkowie

W dniu 25 października 2019r. w Szkole Podstawowej w Brzostkowie odbyła się ceremonia Ślubowania klasy I oraz Pasowanie ucznia na czytelnika....