Strona startowa

Wiadomości - Aktualności

„ Weź pan sobie żonę z prosta: dużo szczęścia małe kosta”

Dodał: administrator Data: 2017-09-13 00:06:19 (czytane: 1302)

Ten cytat z I aktu sceny 25 wielkiego dramatu Stanisława Wyspiańskiego ,, Wesele” towarzyszył podczas drugiej już edycji narodowego czytania, zorganizowanego przez Gminny Ośrodek Kultury i Bibliotekę Gminną w Zespole Szkół w Nowym Korczynie, w dniu 7 września 2017 r.

     Na uroczyste czytanie wybranych scen utworu, przedstawiającego autentyczne wydarzenia wesela poety Lucjana Rydla z chłopką – Jadwigą Mikołajczykówną, przybyli: uczniowie z klas gimnazjalnych i starszych klas szkoły podstawowej z Nowego Korczyna, nauczyciele i pracownicy, przedstawiciele samorządu gminnego, parafii, ośrodka kultury, Towarzystwa Miłośników Ziemi Korczyńskiej, Rady Rodziców.

    Największe zainteresowanie, a nawet śmiech słuchaczy wywołały fragmenty I aktu, napisanego przez Wyspiańskiego w konwencji komedii, a odczytanej przez  wójta Pawła Zagaję – w roli Pana Młodego, panią Krystynę Szafraniec, w roli Panny Młodej i księdza proboszcza Grzegorza Kowalika, który wystąpił po prostu w roli księdza.

     Następny II akt symboliczno – wizyjny wywołał u przybyłych nutkę nostalgii i zadumy,
a zwłaszcza wywody Stańczyka – Ligia Płonka i wypowiedzi Dziennikarza – Kazimiera Gołdyn.

     Jednakże największą sympatię i uznanie kolegów zdobyli uczniowie: Dawid Konopka w roli Jaśka, Franciszek Stefański w roli Chochoła oraz uczennice: Nikola Szumilas i Oliwia Juszczyk.          Niezapomniane wrażenie na słuchaczach zrobiły również czytające panie: Barbara Karna -  walska, Jolanta Kulik, Katarzyna Stefańska i Bogumiła Zawada.

     Prowadzące narodowe czytanie: Barbara Karnawalska- dyrektor szkoły oraz Bogumiła Zawada – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Nowym Korczynie stanęły na wysokości zadania, gdyż wszystko przebiegło sprawnie, a organizatorki zaprosiły wszystkich na kolejne czytanie wybranego utworu, w roku następnym.

Ligia Płonka

Gminny Ośrodek Kultury w Nowym Korczynie

Zdjęć w galerii: 10

Zobacz także

I Świętokrzyskie Forum Rolnicze

Dodane: 2018-06-19 13:03 - Komentarze  (0)  czytane (68)

TAGI:


Komentarze (0)

Uwaga: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Za wypowiedzi naruszające prawo lub chronione prawem dobra osób trzecich grozi odpowiedzialność karna lub cywilna. IP Twojego komputera: 54.158.15.97

Dodaj komentarz

UWAGA!
Formularz dodawania komentarzy wymaga włączenia obsługi plikow cookies (ciasteczek), zapisywanych
i odczytywanych z Twojego urządzenia - jeśli chcesz dodać komentarz, włącz ciasteczka, odœwież stronę i spróbuj ponownie...


Nie przegap

więcej

Wydarzenia / Imprezy

Przeczytaj kolejną wiadomość:

Dzień Strażaka - 4 maja

Z okazji Dnia Strażaka składamy życzenia wszystkim tym, którzy społecznie i zawodowo pełnią służbę pożarniczą oraz dziękujemy za waszą...